הרשמה לניוזלטר

אחד הדברים שמבדילים מנצחים מכל השאר זה שהם תמיד מסיימים את המרוץ, השאר מפסיקים מתישהו מתחילים…

אלון אולמן | 15 ביולי 2014 | דעות | 3 דק׳

6 שלבים שיבטיחו שכל התחלה שלכם תניב תוצאות

אחד הדברים שמבדילים מנצחים מכל השאר זה שהם תמיד מסיימים את המרוץ, השאר מפסיקים מתישהו מתחילים דיאטה ומפסיקים, מחליטים להפסיק לעשן וחוזרים לעשן.

אז האמת היא שרוב ההתחלות של רוב האנשים לא עוברות באמת את קו הכוונה. כלומר, אין פה באמת כוונה להתחיל משהו. אולי, some day, מתישהו.

אבל החדשות הטובות הן שניתן להתחיל דברים וגם להצליח לסיים אותם. הפעם אחשוף בפניכם נוסחה לפריצת גבולות. נוסחת ששת השלבים שביצוע שלה יאפשר לכם להשיג כל יעד, כל מטרה בחיים.

השלב הראשון – הגדירו מטרה ראויה עם תשוקה בלתי מתפשרת להשגתה. איך נדע שהיא ראויה? מי קובע אם היא ראויה או לא? מטרה ראויה היא כזו שמרגשת אותנו ובאותו הזמן גם מפחידה אותנו. למה מפחידה? אם היא לא מפחידה זה אומר שזה more of the same, וגם לא יהיה לך מושג היכן להתחיל. מטרות לדוגמה יכולות להיות לרוץ מרתון, להקים עסק מצליח או להבין מה זה חופש כלכלי עבורי ולהשיג את זה.

הגדירו מטרה ברורה. סתם להגיד ״אני אתחיל לרוץ״ זה נחמד. אבל לקבוע יעד של ריצת מרתון בתאריך מסוים זה מעורר תשוקה, זה מפחיד, ואוטומטית זה מרגש אותך. זה יעד ראוי.

השלב השני הוא פריצה תודעתית. הרגע שבו אדם אומר לעצמו שאולי הוא כן יכול. שהוא באמת מסוגל לבצע את היעד הזה. למשל, להיות חופשי כלכלית. רוב האנשים לא באמת מאמינים שיגיעו לזה, שהם ראויים לזה, שזה מוסרי לחשוב שיהיו עשירים. אבל כאשר מתבצעת פריצה תודעתית ואדם מתחיל לחשוב שאולי זה כן יקרה, שאולי הוא מסוגל לעשות את זה, הוא מוכן לשלב הבא של צעד בעולם הפיזי.

שני השלבים הראשונים הם מתחת לפני השטח. בדרך כלל אף אחד לא יודע עליהם ולא רואים עדיין שינוי. זה שלב ההנבטה, כמו השבועות הראשונים של היריון, לא רואים כלום, אבל הרבה מתרחש מתחת לפני השטח ואלו צעדים הכרחיים לקראת הצעד הבא.

השלב השלישי הוא צעד ראשון בעולם הפיזי. למשל, להירשם למרתון או לרכוש ידע חדש. הרעיון כאן הוא לבצע פעולה, לעבור את קו הכוונת הטובות. מי שישב בבית כל היום ויעשה דמיון מודרך בלבד לא יקרה לו שום דבר. צריך לעשות גם פעולה כדי להצליח.

למשל, ללכת ללמוד ידע חדש שיקדם אותך לעבר היעד.

השלב הרביעי – תוכנית שתאפשר פעולה רצופה לכיוון היעד. התוכנית היא זו שמקדמת אותנו לקראת היעד, יוצרת רצף של פעולות, התמדה. אדם שפועל במסגרת של תוכנית שכזו מרגיש בכל יום שהוא מתקרב עוד צעד לעבר החלום, היעד שהגדיר לעצמו.

תוכנית כדאי לעשות עם מי שיודע לעשות את זה, עם מישהו שעשה את זה כבר. תוכנית שתבטיח שתקום כל יום בבוקר ותדע מה אתה צריך לעשות לכיוון השגת היעד. אחרת לא תעשה כלום, ופה בדיוק אנשים נשברים. אנשים אומרים לעצמם יש גשם, אז אני ארוץ מחר, או אולי בשבת. כשיש תוכנית אין משחקים, מתקדמים על פי התוכנית.

עד כה מדובר עלינו, אבל אנחנו חיים בסביבה, לא בבועה. וחשוב שיהיה ברור שכל המחקרים מראים שסביבה חזקה מכוח רצון.

אנחנו מוקפים חברים, משפחה, עמיתים אשר עלולים מתוך כוונות טובות, לא רעות חלילה, להסיט אותנו מהמטרה.

השלב החמישי הוא ״טורפדו ראש ברזל״, מוח נעול מפני השפעות שליליות. לא משנה מה יגידו לנו מסביב, מנצחים מסגלים לעצמם הרגלים שאינם נתונים להשפעות חיצוניות תוך כדי שהם נעולים על המטרה.

הדבר דומה לסיפור הסרטנים. אולי יצא לכם לראות מה קורה לסרטנים כאשר זורקים אותם חיים לסיר בישול. ברגע ששמים יותר מ-4-3 סרטנים בסיר לא צריך לדאוג, אף אחד לא יברח החוצה. ואגב, הם יכולים לטפס ולצאת, אבל הסרטנים אוהבים להיות ביחד, כל פעם שאחד מנסה לצאת החוצה הם דואגים למשוך אותו למטה, כדי שיישאר איתם. כשהם מבינים שהרעיון של המים הרותחים לא משהו זה כבר מאוחר מדי.

השלב השישי להבטחת הצלחה והגשמה של כל התחלה שתבחרו בה, כל יעד מרגש שאתם חפצים בו, הוא יצירת סביבה תומכת. כדי להתמיד בתוכנית אתם צריכים להקיף את עצמכם בסביבה מתאימה. יש לנו סביבה פנימית וסביבה חיצונית.

האדם הוא לא עץ, הוא לא תקוע באדמה, הוא יכול לבחור לעצמו כל סביבה שירצה.

הסביבה הפנימית היא המחשבות, הרגשות שלנו, והסביבה החיצונית היא המשפחה, החברים, טלוויזיה, כל מה שאנו רואים, שומעים וקוראים.

אנשים שרוצים לפרוץ את הגבולות שלהם חייבים לייצר לעצמם סביבה מתאימה. מה זאת אומרת לייצר סביבה תומכת?

סביבה של אנשים שמדברים ומסתכלים קדימה. להיות בסביבה של אנשים שאתם רוצים להיות כמוהם, אנשים שיקדמו אתכם, לא אנשים שיעכבו אתכם.

מה עושים עם המשפחה? בעולם ההתפתחות האישית ממליצים לשנות את הסביבה. אבל אני בא מעולם המנהיגות. משפחה לא מחליפים, משפחה מנהיגים.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
הטענות לאי סדרים והונאה בבחירות לנשיאות ארה”ב 2020 (הכתבה מתעדכנת מדי יום)

איל לוינטר

רקע התובע הכללי של ארה"ב, וויליאם בר, אישר לתובעים...

הסובלנות החדשה

איל לוינטר

גידי היה נחוש לכסח את הדשא שגדל בחצר. בסוף השבוע הוא הוציא את מכסחת הדשא והתחיל בעבודה, כשלפתע הבחין בשכן מנופף לשלום. "כשתסיים אצלך יש לי בשבילך...

נתי טוקר מדה-מרקר מראיין את מגזין אפוק – הראיון המלא

צוות אפוק

בתחילת אוקטובר החליטה מ', כתבת צעירה מדה-מרקר, להתחזות לעובדת בחברת תרופות ו-ויטמינים...

כיצד לגרום לאנשים לשנות את דעותיהם?

מאיה מזרחי

כולנו יודעים כמה קשה לשנות את דעותיו הפוליטיות של מישהו. כמעט כל אחד מאיתנו נקלע בחייו לוויכוח פוליטי, סוער...

ביקורת ספר: איך לקרוא מחקרים על הקורונה

דינה גורדון

בימים אלה אנחנו מוצפים, חדשות לבקרים, בדיווחים בתקשורת על מחקרים חדשים בנושא הווירוס שהגיע מסין. האם אפשר...

הגולאג הדיגיטלי של גוגל

דינה גורדון

מייקל רקטנוואלד (Rectenwald) הורחק לסמסטר שלם ממשרתו כפרופסור בפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת ניו יורק. הסיבה להרחקה הייתה...

הפסיכולוגיה של אתלט-על

דינה גורדון

דינה קאסטור, 45, אהבה לרוץ מאז שהייתה ילדה קטנה. בזמן שחברותיה לכיתה היו נפגשות למשחקים ולבילוי משותף, היא העדיפה לבלות בריצה...

האם המחשבות באמת באות מהמוח?

רקפת תבור

שעת בוקר מוקדמת. אתם מצטיידים בקפה, נכנסים למכונית, מתניעים ויוצאים לדרך. המחשבות שוקעות בפגישות המתוכננות בהמשך היום...

שתפו: