הרשמה לניוזלטר

לאחרונה הזהיר הפנטגון משימוש בציוד של יצרנית המחשבים הסינית, שניסתה להשיג גישה לרשתות מסווגות, ולפי החשד מחשביה יכולים לשמש לריגול. האם היא תצטרף ל”שיאומי” ו”חואה-ווי” שחשפנו בכתבות תחקיר במגזין זה?

איל לוינטר | 27 בינואר 2017 | גיאו-פוליטיקה | 4 דק׳

האם לנובו מרגלת אחריכם?

ביוני 2016 פרסמנו כתבת תחקיר שחשפה כי לפי בדיקה שערכנו הנייד של חברת ״שיאומי״ הסינית הנמכר בישראל מחייב אתכם לציית לחוקת המפלגה הקומוניסטית. אם סימסתם משהו הקשור בזכויות אדם למשל, תצטרכו ״לשאת בכל הסיכונים לכך״ וייתכן שפרטיכם יועברו לבייג׳ינג. שיאומי נחשבת כיום ליצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם, אחרי אפל וסמסונג.

החשיפה, שזכתה להד בכלי תקשורת רבים בישראל, הגיעה כחצי שנה אחרי כתבת תחקיר אחרת שפרסמנו בינואר 2016, על החברה הסינית חואה-ווי (וואווי), יצרנית הסמארטפונים הרביעית בגודלה בעולם. וואווי היא ענק בין-לאומי המייצר גם לא מעט מציוד התקשורת שדרכו גולשים באינטרנט ברחבי העולם. הענק האסיאתי מוכר מודמים, מכשירי Wimax ומניח כבלי תקשורת תת-ימיים בין סין לאפריקה.

לנובו כמובן דחתה את הטענות שמוצריה קשורים באופן כלשהו בריגול

כתבת התחקיר הביאה הצצה מאחורי המסכה של החברה: העסקים שהיא עשתה עם הטליבן ועם ממשלת איראן; התא הקומוניסטי בהנהלת החברה; הקשרים לסוכנויות הביון הסיניות; והחשש מדלתות אחוריות בציוד התקשורת שלה.

בראיון שערכתי מאוחר יותר עם גנרל מייקל היידן, האיש שעמד בראש הסי-איי-אי (CIA) וגם בראש הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA), הוא אישר ש״וואווי״ אכן עוסקת בריגול.

כעת מצטרפת לרשימה חברה סינית גדולה נוספת, שרוב מדינת ישראל כבר רכשה את המחשבים הניידים שלה – ״לנובו״. את מחשבי לנובו ניתן למצוא כיום כמעט בכל בית ספר, חנות מחשבים, חברת הייטק ובית פרטי.

ראש הסי-איי-אי לשעבר, הגנרל מייקל היידן. אישר שחואה-ווי עוסקת בריגול | תמונה:: McNamee/Getty Images

ראש הסי-איי-אי לשעבר, הגנרל מייקל היידן. אישר שחואה-ווי עוסקת בריגול | תמונה:: McNamee/Getty Images

ביל גרץ, כתב ותיק בוושינגטון טיימס וב-Washington Free Beacon, פרסם בחודש אוקטובר 2016 כי זרוע המודיעין (J2) של המטות המשולבים של הפנטגון – קבוצת מפקדים המייעצים לנשיא ארה״ב, הזהירה משימוש בציוד תוצרת לנובו.

מדוע? כי מחשבי לנובו עשויים לשמש מישהו, איפשהו בעולם, לחדור לרשתות מסווגות. גרץ מספר שהמידע הגיע מדו״ח פנימי שהוציאו בסוף ספטמבר המטות המשולבים, שהכיל גם אזהרה ברורה: לנובו ניסתה לרכוש חברות טכנולוגיות מידע אמריקניות בניסיון להשיג גישה לרשתות מסווגות של הפנטגון והצבא.

במילים אחרות, החברה הסינית שרכשה לפני כעשור את זרוע המחשבים האישיים של IBM, וב-2014 גם את ״מוטורולה מוביליטי״ של גוגל ונכנסה כמעט לכל בית, מנסה (כביכול) לפרוץ לרשתות המסווגות ביותר בארה״ב.

בניין חואה-ווי בסין. מהחברה לא התקבלה מעולם תגובה לתחקיר שפרסמנו | תמונה: STR/AFP/Getty Images

בניין חואה-ווי בסין. מהחברה לא התקבלה מעולם תגובה לתחקיר שפרסמנו | תמונה: STR/AFP/Getty Images

אחד המקורות של גרץ סיפר לו שכבר התגלה בעבר שציוד של לנובו ״תיקשר״ באופן חשאי עם משתמשים מרוחקים שאספו מודיעין.

כיום כ-27 אחוז מלנובו היא בבעלות ״האקדמיה הסינית למדעים״, ארגון מחקר של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שחלק מבכיריו ממלאים תפקידים גם בצבא ובסוכנויות הביון הסיניות. דובר לנובו, ריי גורמן, אמר שהוא לא היה מודע לדו״ח המטות המשולבים, ולגבי האזהרה המצוינת בדו״ח, הוסיף: ״הצהרנו פעמים רבות שאנחנו ממשיכים לחפש הזדמנויות בין-לאומיות הגיוניות ללקוחות שלנו ולבעלי המניות, שיוסיפו ערך לפורטפוליו המוצרים שלנו, ויסייעו לנו לשמור על צמיחה רווחית״.

מכתב שנשלח לאף-בי-איי מטעם בוב גודלאט, יו״ר הוועדה לענייני משפט של בית הנבחרים האמריקני, מזהיר כי ייתכן שסודות שנשמרו על שרת האימיילים הפרטי של הילארי קלינטון נפרצו לאחר שהעוזרת שלה השתמשה במחשב לנובו כדי למיין חלק מהאימיילים.

״מחשבי לנובו, ובאופן ספציפי הדגמים ששימשו את הת׳ר סמואלסון (העוזרת של קלינטון, א״ל) כדי לבחון אימיילים מסווגים, הוצגו על ידי המחלקה לביטחון המולדת ככאלה המכילים תוכנה שהחל מ-2010 מאפשרת לפרוץ ולהתקיף מרחוק״, כתב גודלאט.

ליי רון, מייסד ומנכ"ל שיאומי. מחייב אתכם לציית לחוקת המפלגה הקומוניסטית | תמונה: Wang Zhao/AFP/Getty Images

ליי רון, מייסד ומנכ”ל שיאומי. מחייב אתכם לציית לחוקת המפלגה הקומוניסטית | תמונה: Wang Zhao/AFP/Getty Images

הדו״ח שהוציאו המטות המשולבים מגיע אחרי אזהרה קודמת שהוציאה מפקדת הסייבר של חיל האוויר האמריקני בחודש אפריל: ״מוצרי לנובו מוסרים מרשימת המוצרים המאושרים, ולא צריך לרכוש אותם לשימוש מחלקת ההגנה״, נכתב באימייל שהופץ (מאוחר יותר דוברת חיל האוויר טענה שהייתה טעות באימייל, והכחישה שחיל האוויר אוסר להשתמש במוצרי לנובו).

לפי המחלקה לביטחון המולדת, החל מ-2014 הוכנסה למחשבי לנובו גם תוכנה זדונית ששמה Superfish, המתחזה לתוכנה המציגה מודעות של צד שלישי באתרים ובחיפושים, אבל מאפשרת להאקרים להשתלט על הדפדפן.

אני יודעת בוודאות שאין שום ארגון ממשלתי בארה”ב המשתמש בלנובו

לנובו כמובן דחתה בעבר את הטענות שמוצריה קשורים באופן כלשהו בריגול. למרות זאת, הטענות אינן נחלתם של האמריקנים בלבד. ב-2013 דיווח הפייננשל ריוויו האוסטרלי שחמישה ארגוני ביון – בארה״ב, בבריטניה, באוסטרליה, בקנדה ובניו זילנד – אוסרים את השימוש במחשבי לנובו, בגלל חשש מריגול סייבר של סין.

למעשה החרם הזה התחיל כמה שנים קודם לכן, לאחר שבדיקות שביצעו סוכנויות הביון הבריטיות גילו ״דלתות אחוריות״ בחומרה של לנובו, המאפשרות לתוקפים לגשת מרחוק לכל מכשיר של לנובו, ללא ידיעת בעליו.

״אני יודעת בוודאות שאין שום ארגון ממשלתי בארה״ב המשתמש בלנובו״, אמרה לאפוק טיימס פרינאז קושנפאר , פרופ׳ להנדסת מחשבים באוניברסיטת רייס ביוסטון, טקסס. קושנפאר מתמחת בהגנה אלקטרונית על קניין רוחני.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מרפא העסקים: היזם שמגלה בעיות על פי הפירמידה של מאסלו

מאיה מזרחי

שתי החברות הראשונות שהקים מייק מיכאלוביץ', יזם וסופר אמריקני, נחלו הצלחה רבה ונמדדו בשווי...

7 כישורים מדעיים שיסייעו לכם להיות מנהיגים טובים יותר

דינה גורדון, יערה ארגוב

1. אסטרטגיית ה"כן" הקטן אחת האסטרטגיות שמשתמש בה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מול דיקטטור צפון...

“כשאומרים שיש כאן מאבק בין ימין לשמאל, מהו המאבק? זה מאבק בין פיל לזבוב. זה לא מאבק אמיתי”

מאיה מזרחי

הכול התחיל בארוחת ערב ראש השנה,...

האנשים שחיים כמו סוקרטס

מאיה מזרחי

בשעת ערב מוקדמת מקס מקסוול נכנס לבר מקומי במערב ארה"ב. הוא עולה לבמה, מחזיק במיקרופון ומתבונן בקהל. כמה מהאורחים כבר שיכורים,...

הקלות הבלתי נסבלת של ההפלה

מאיה מזרחי

איש אינו יכול לשים עצמו במקומם של הורים המתבשרים, רגע לאחר שהביאו ילד לעולם, כי ילדם נולד עם מום או שהוא (או היא) לוקה במחלה...

האם לשמחה, לאהבה ולמחלות כמו סרטן ופרקינסון יש ריח?

רקפת תבור

שמתם לב ששמחה יכולה להיות לפעמים מדבקת? תחשבו למשל מה קורה כשכל המשפחה יושבת לארוחה ביחד...

הסובלנות החדשה

איל לוינטר

גידי היה נחוש לכסח את הדשא שגדל בחצר. בסוף השבוע הוא הוציא את מכסחת הדשא והתחיל בעבודה, כשלפתע הבחין בשכן מנופף לשלום. "כשתסיים אצלך יש לי בשבילך...

האם התנ”ך היה באמת?

מאיה מזרחי

"התנ"ך היה באמת", אומרת לי ד"ר ליאורה רביד בתחילת הראיון שאני עורכת איתה בבית קפה באוניברסיטת בר אילן. איך הגעת למסקנה הזו? "אני...

שתפו: