הרשמה לניוזלטר

הן זוהרות, מלאות כוח, מאירות, מעירות ולעיתים להיפך.
הן מתלבשות כמושגים, מונחים, מטבעות לשון ושמות, הן משנות עולם, ואותנו, וכאשר הן מדויקות מי יכול להן, למילים.

נטע נס | 19 בספטמבר 2016 | פסיכולוגיה | 5 דק׳

ניהול סיכויים דרך מילים

מילים יכולות להגדיר רבדים של המציאות, למסד רעיונות ולייצר שפה מושגית שמאפשרת לאנשים להגדיר מי הם, את עיסוקם ואת שאיפותיהם כלפי העולם וכלפי עצמם באופן ברור ואופרטיבי.

המילים הנכונות הן כמו קוסמות. הן נוגעות, חודרות, רותמות, מלטפות, ממקדות ומהדהדות. משום כך יש למילים משקל רב בהגדרת ״סיכויים״ וההגדרה הזו היא תנאי הכרחי לניהול מוצלח שלהם. המילה או המושג הופכים למטבע פעילות שאותו ניתן למנף על ידי בניית שיטות, מודלים, הרצאות, ספרים ועסקים שהופכים ל״מקל ההליכה״ לניהול סיכויים.

סלים איסמעיל עשה זאת למושג ״אקספוננציאלי״ בהקשר של ארגונים. ספרו Exponential Organizations הפך אותו למומחה בלעדי לתחום שהוא בעצמו יצר. אל גור עשה זאת הרבה לפניו עם המושג ״התחממות גלובאלית״ שהפך לפופולרי, ואותו לפופולרי עוד יותר. מרשה וידר עשתה זאת עם ״חלום״ והקימה את ״אוניברסיטת החלומות״, שהפכה לעסק משגשג. המשותף לכולם הוא שהמילים הופיעו כרעיון, כסיכוי, והם ניהלו אותו ביצירתיות, בתשוקה, ובשיווק שהתלוותה אליו הצלחה גדולה מאוד.

סיפורה של שרית חיים הוא סיפור על מילים ועל המקום שהן ממלאות בחייה, בעבודתה, ובחלומותיה. זהו סיפור שאי אפשר היה לספר ללא מילים.


fullsizerender1-croped-small

שרית חיים

הרומן שלי עם מילים

מאת שרית חיים

זה התחיל בגיל ארבע. אני זוכרת את אבא שלי חוזר מהעבודה, מתיישב על הכורסה בסלון, נאנח עמוקות, מושיט יד לעיתון, פורש את הדפים במין רשרוש כזה ומתחיל לקרוא. כמו כל ילדה קטנה שמעריצה את אביה, התיישבתי לידו, ניסיתי להבין מה כל כך מרתק. ואז…ראיתי אותם! הצבעתי על הכתוב ואמרתי: ״הנה ציפור״. אבא שלי חייך אלי ואמר: ״זה לא ציפור, שריתי, זו האות א׳״. הבטתי עליו בהשתאות וחזרתי לטקסט. ״הנה א׳ והנה עוד א׳ והנה עוד אחת״ צעקתי בשמחה.

כמה חודשים לאחר מכן כבר ידעתי קרוא וכתוב. זה נשמע כמו משהו טוב, נכון? אני אפילו יכולה לשמוע אתכם אומרים לעצמכם בשקט ״וואו״. ככה גם חשבה המורה שלי בכיתה א׳. כבר ביום הראשון היא בחרה עבורי ספרונים, הושיבה אותי בפינת החדר ואמרה: ״תקראי״. לא הייתה מאושרת ממני. אבל תחושת שיכרון החושים לא נמשכה הרבה זמן, כי כבר בהפסקה הבנתי את גודל האסון. בני כיתתי סירבו לשחק עם הילדה המוזרה שכבר קוראת ספרים כשחיוך ענקי על פניה. יכול להיות שהמקרה הזה אמור היה לגרום לי להפסיק לקרוא, אבל לא יכולתי לה, למילה הכתובה. האהבה העצומה שלי אליה רק הלכה וגברה. אולי זה גם קשור לעובדה שאבי נפטר כמה חודשים לפני כיתה א׳, ואולי קיוויתי שבזכות הקריאה הוא ימשיך לחיות בתוכי.

בכיתה ב׳ כבר גמעתי את כל הספרים בספריה השכונתית. יום אחד הספרנית קראה לי לשיחה ואמרה שאי אפשר לשאול יותר מספר אחד ביום. אז עשיתי מנוי גם לאמא שלי. כשהתבגרתי, נהגתי לנסוע ברחבי הארץ למפגשי סופרים של הסיפורים שהקסימו אותי. הם לא ידעו כמה, כי תמיד התביישתי לגשת אליהם. בשלב מסוים, והרבה בזכות הרשתות החברתיות, אזרתי אומץ ״לדבר״ עם סופרים. כשאני מסיימת לקרוא ספר, אני מחפשת מידע על הסופר והספרים שהוא כתב (שכחתי לספר שאני מידענית. כן, גם הקריירה שלי קשורה לעולם המילים) ולעתים מתחיל דיאלוג בינינו, והספרים והסופרים קמים לתחיה בחיים עצמם.

מדי יום ביומו אני קוראת. לא חשוב אם היה לי יום שמח או עצוב, אם אני נרגשת, מתוחה, כועסת או סתם מרוקנת אנרגיה. בשבילי, החלק הכי מהנה במשך היום הוא הרגע שבו אני נשכבת על המיטה ופותחת ספר. כשאני קוראת אני נשאבת פנימה לתוך עולם דמיוני, והופכת להיות חלק מהדמויות. בוכה, צוחקת, צועקת יש! כשמשהו טוב קורה, או זורקת את הספר בכעס כשמשהו רע מתרחש. כל העולם סביבי מפסיק להתקיים. אני וגיבורי הספר הם הדבר היחיד שקיים. עד כדי כך שלעתים אני מרימה את הראש מהספר ומתפלאת שאני נמצאת בכלל בבית שלי בשנת 2016.

לספרים שאני קוראת יש גם חלק לא קטן בהחלטות שאני מקבלת ואיך שאני מנהלת סיכויים בחיי. אני שואבת מהם תעוזה, אמונה ועוצמה. אני אפילו חבה את חיי התאומים שלי לאחד הספרים. בחודש השישי התאשפזתי לשמירת הריון מחשש לאבדם. פני הרופאים היו אפורים מדאגה, אבל אני הייתי שלווה לגמרי. כל הזמן התנגן לי בראש משפט מהספר ״האלכימאי״ שקראתי שבוע קודם. ״כשאדם באמת רוצה משהו, היקום כולו נחלץ לעזרתו כדי שיגשים את חלומו״. כי ככה זה כשאוהבים לקרוא ספרים, הספר הנכון מגיע בדיוק כשזקוקים לו.

כמעט בכל ספר יש רגע שהגיבור עומד בפני אירוע מכונן, מעין מבחן אומץ. לי נדרשו אלפי ספרים ועשרות מפגשים עם סופרים וסופרות כדי להבין שגם אני רוצה לכתוב! נרשמתי לשתי סדנאות כתיבה כדי להזריק לעצמי מנה הגונה של אמונה בעצמי ואומץ.

אדם צריך לכתוב את הספר שהוא יאהב לקרוא, אז במשך שנתיים כתבתי בכל רגע פנוי ספר בז׳אנר הרומנטי ארוטי. הרשיתי לעצמי לחלום, לפנטז, לתת למילים דרור משלהן ואפילו להסמיק כאשר אני קוראת אותן. לראשונה בחיי אני, שרית, חיה, נושמת וכותבת כמו סופרת, ובעצם, סופרת של ממש כי עומד לצאת ספר.

בלילות, רגע לפני שאני עוצמת עיניים, אני מדמיינת את ההשקה שלו, ואת ההרצאה הראשונה שאתן ובה אספר על התשוקה שבערה בי, על תהליך הכתיבה והקשיים, וכן, גם על האומץ להעז. ובטח בשורה האחרונה, תשב נערה, עם עיניים מוקסמות, ותגמע כל מילה. היא תיגש אלי בסוף ההרצאה, והיא תודה לי, ואני אביט בה בעיניים נוצצות ואומר תודה לה, ולמילים, וכל מה שהחיים שלי בזכותן.

שרית חיים: sarit.haim@gmail.com


אם תביטו במילה זמן מה, היא תביט בכם חזרה

נטע נס

המילים בהן אנו משתמשים כדי להגדיר את עצמנו, את העיסוק שלנו ואת הייחוד שלנו, מגדירות את האופק הקיומי האפשרי שלנו. לא תמיד נוכל למצוא הגדרה מוכנה. לעיתים צריך להמציא אותה כפי שעשיתי עם Chance Management – ניהול סיכויים.

זה קרה לי ביום, וארבעים שנות חיפוש שקדמו לו, כאשר הבטתי במינוח שגרתי מעולם הגידור: פונקציית סיכון-סיכוי, והפוקוס שלי התמגנט למילה ״סיכוי״. המחשבה שאפשר לנהל סיכויים ולא רק סיכונים, פתחה בפני עולם תוכן חדש ומרגש של חקירה, למידה, ובנייה של כלים ושיטות. כל אלה הפכו זה מכבר לדרך חיים עבורי ועבור כל מי שבוחן את החלטותיו ומעשיו בעדשת הסיכוי, כמו מספרי הסיפורים כאן במדור.

התבוננו בשמכם, ושאלו את עצמכם מה הוא אומר לכם. הביטו בשם הרחוב שלכם, אולי הוא מסמל משהו עבורכם. נסו להגדיר את העיסוק שלכם בלי להשתמש בהגדרות הרגילות. אל תפחדו לקחת מילים מתחומים שונים ולחברם למשמעות חדשה. כך נולדים התחומים החדשים והמעניינים ביותר, ממילים.

נסו להגדיר במילה איזו איש או אישה אתם, וקחו על עצמכם להאיר את השנה החדשה במשמעות שלה.

העיקר שתהיה שנה חדשה מלאה בסיכויים למשהו טוב. שלכם, נטע נס.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
ה’בלי’ סודות של ג’ון דיואי

איל לוינטר

ב -1887 ראה אור ספר הלימוד Psychology ("פסיכולוגיה") שסימל את תחילת דרכו האקדמית של מחברו, אדם בשם ג'ון דיואי, שלימים...

נשימה: המדע החדש של האמנות העתיקה שאבדה

רקפת תבור

ג'יימס נסטור, עיתונאי וסופר המתמקד בנושאים מדעיים, עבר לפני מספר שנים תקופה מאתגרת. במשך שנתיים וחצי לקה...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

שיעורים לחיים מהקלאסיקות הגדולות

צוות אפוק

1 אהבה, חמלה ומה שביניהן מאת איל לוינטר מרבית בני האדם מייחלים לאהבה ומהרהרים בה, בין אם זה נער מתבגר המרגיש...

האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

מה גורמת לגופנו האזנה למוסיקת פופ?

מאיה מזרחי

מיכאל בן ה-13 יצא מבית הספר לאחר יום לימודים ארוך וכהרגלו שם אוזניות ושמע דרך היו-טיוב את המוסיקה שהוא וחבריו...

הסוס הטרויאני שהרס את איטליה

פיטר סוואב

באפריל 2019 שידר שופר התעמולה של המק"ס, ערוץ הטלוויזיה CGTN, תוכנית באורך 17 דקות וחצי המוקדשת כולה לשיתוף הפעולה בין איטליה לסין:...

“דרך המשי” האמריקנית

איל לוינטר

כשהמפלגה הקומוניסטית הסינית החלה לשלוח ב-2008 את זרועותיה לרחבי העולם – לסלול קווי רכבת מסין לאירופה, לרכוש נמלים ימיים באסיה...

שתפו: