הרשמה לניוזלטר

מי שהיה מפכ”ל המשטרה מתייחס לפרשת פינטו, להאזנות סתר ולפגיעה בארגוני פשע

צוות מגזין אפוק | 18 בפברואר 2014 | חברה והיסטוריה | 4 דק׳

10 שאלות עם משה קראדי

בהתייחס לפרשת פינטו, יותר ויותר אנשי משטרה מוצאים את עצמם היום בצד השני של המתרס. מדוע זה קורה?

“למרות מה שנכתב ונאמר, הקרבה בין קציני משטרה לרבנים אינה איסור, היא לפעמים אף כורח המציאות, משום שכמפקד משטרה אתה מחויב להיפגש עם כל מנהיגי הקהילה וביניהם רבנים. הרעיון הוא להכיר אותם וגם להשתמש בהם בעת הצורך. אתן לך דוגמה, כשהייתי מפקד מרחב לכיש ב-1998 היה מאבק על בית ספר שבמסגרתו התגלע סכסוך בין שתי קהילות חסידיות. כדי ללמוד את הנושא הייתי צריך להתקרב אל הרבנים ודרכם להגיע לסמכות שתעזור לי להגיע לגישור.

“הסיפור שעולה כרגע בתקשורת הוא סיפור ברמה אחרת לגמרי, שאינו מלמד על כלל הקצינים והשוטרים במשטרה”.

איך נמנעת מלהיכנס לפינות כאלה?

“נאלצתי לנקוט בזהירות מרבית. לאנשים יש נטייה לפעמים לגמול לך, לא מתוך כוונה רעה, אלא מתוך הערכה שאתה עושה עבודה קשה, ובלשון העם ‘לפנק אותך בקינוח במסעדה’ למשל”.

תן דוגמה

“למשל, בזמנו הוזמנתי לאירוע בבית הנשיא שבו התארח נשיא רוסיה פוטין. במקרה התברר לי שאני ממוקם בשולחן ליד אוליגרך מסוים שהמשטרה אוספת עליו מודיעין כחשוד בפעילות בלתי חוקית. חששתי מאפשרות שבה נאלץ להצטלם ביחד ואותו האיש יעשה שימוש בתמונה לצורך קידום עסקיו בעולם, כאילו יש לו ‘קשרים’ כביכול עם מפכ”ל משטרת ישראל, ולכן הודעתי שאני לא מגיע לאירוע”.

בהרצאות שלך על קבלת החלטות במציאות משתנה אתה מדבר על מקרה שבו פענחו רצח באמצעות הטלפון הסלולרי

“המקרה המפורסם ביותר הוא רצח השופט עדי אזר ז”ל. לאחר חקירה ארוכה שהגיעה למבוי סתום, השתמשנו בטכנולוגיה מסוימת שבעזרתה הצלחנו לבודד שלושה מספרי טלפון של חשודים שהיו באזור בזמן הרצח, מה שהביא בסופו של דבר לפריצת דרך בפענוח התיק. לכן אני תמיד אומר שאם אתה מתכוון לבצע פעילות פלילית כלשהי, אל תיקח אתך את הסלולרי”.

אתה בעצם אומר שאם ידועה שעת הפשע במקום מסוים, אפשר לדעת מי האנשים שהיו שם, כל עוד יש להם מכשיר סלולרי?

“זו שאלה מאוד עדינה. באמצעות הטכנולוגיה הקיימת, למשטרה יש יכולת לאסוף פרטים רבים על מבצעי העבירה וכך להגיע לחשוד בביצוע הפשע”.

מה לגבי האזנות לאזרחים בישראל, עד כמה העניין משוכלל אצלנו?

“כעקרון האזנות סתר הן דבר אסור על פי חוק ומותר רק לגופי חקירה כמו למשטרה ולשב”כ. יש לזה יתרונות לשני הצדדים, גם לאלה שעושים את המעשים הרעים, כמו גופי טרור וארגוני פשיעה, אבל גם יתרון לגופי האכיפה שיכולים להאזין, לצפות, לראות מה הצד השני מתכוון לבצע וכך לסכל את האירוע המתוכנן עוד לפני שיצא לעולם. רק לפני מספר ימים התפרסמה ידיעה שהשב”כ עצר חוליית אל קאעידה שהתכוננה לבצע פיגוע בבנייני האומה ובשגרירות בתל אביב. זה סוכל באמצעות כלים טכנולוגיים הקיימים בארגונים האלה”.

אז אם בעבר, כדי להאזין למישהו היה צריך להתחבר לקווי הטלפון בביתו, היום אפשר לעשות את זה בלחיצת כפתור דרך איזו תוכנה שיש למשטרה או לשב”כ?

“כן, היום יש יכולות להאזין לכל אדם בכל מקום בעולם בלחיצת כפתור. רוב הדיבור מתבצע בתקשורת סלולרית. כבר כמעט לא מדברים בתקשורת קווית. אבל המשטרה לא יכולה להאזין למי שהיא רוצה, אלא אם היא מקבלת אישור משופט. האישור יתקבל רק אם מדובר בעברה מסוג פשע שזה אונס, רצח, שוד, דברים מהסוג הזה”.

האם לדעתך יש לברך או להוקיע מצב שבו אזרחי ישראל נתונים להאזנות, כפי שהאמריקנים עושים לפי סנואודן?

“הגופים שמקבלים את היכולת לחדור באופן פולשני לחיים של אנשים צריכים לעשות את זה אך ורק לתכלית הראויה ובזהירות המיטבית, כי לצערי כבר חווינו מקרים שבהם עשו שימוש לא חוקי בהאזנות סתר. מצד שני אנשים ישרים לא צריכים להיות מוטרדים מהעובדה שמעת לעת מאזינים להם, כי לא מאזינים להם, אלא מאזינים למישהו אחר שמדבר אתם. באופן אישי אני חושב שצריך לצמצם את החדירה לפרטיות במסגרת האזנות הסתר. עם זאת אני יכול לומר בוודאות מניסיון אישי שחייהם של לא מעט מאזרחי מדינת ישראל ניצלו בזכות העובדה שהמשטרה קיימה האזנות סתר”.

איך אתה מציע להילחם במשפחות הפשע בישראל?

“יכולת קיומו של כל ארגון פשיעה מותנה ביכולת שלו להחזיק את עצמו מבחינה כלכלית. לכן הציר הטוב ביותר לפגוע בו הוא הציר הכלכלי”.

אתה בעצם אומר שהמשטרה פוגעת ישירות בצירים הכלכליים של ארגוני הפשע? איך זה נעשה?

“ארגון פשע צריך להערכתנו הוצאות בסדר גודל של 300-200 אלף שקל בחודש כדי להחזיק את עצמו. הכסף הזה בדרך כלל מגיע ממעשים בלתי חוקיים. כאשר המשטרה מצליחה לפגוע ביכולת של הכסף הזה שמגיע דרך הלבנת הון, החלפת מטבע באופן בלתי חוקי ועסקים אחרים, היא מנתקת את מקור החמצן של הארגון. זה נעשה דרך שיתוף פעולה עם ביטוח לאומי, מס הכנסה והרשות לניירות ערך ולהלבנת הון שיכולים לאתר את מקור הכסף. זו לא המצאה ישראלית זה עובד כך ברוב העולם”.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

האנשים שחיים כמו סוקרטס

מאיה מזרחי

בשעת ערב מוקדמת מקס מקסוול נכנס לבר מקומי במערב ארה"ב. הוא עולה לבמה, מחזיק במיקרופון ומתבונן בקהל. כמה מהאורחים כבר שיכורים,...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

האם התנ”ך היה באמת?

מאיה מזרחי

"התנ"ך היה באמת", אומרת לי ד"ר ליאורה רביד בתחילת הראיון שאני עורכת איתה בבית קפה באוניברסיטת בר אילן. איך הגעת למסקנה הזו? "אני...

תיאוריית ההתנוונות של דארווין

רקפת תבור

דובי הקוטב נחשבים לטורפים היבשתיים הגדולים בעולם. הפרווה הלבנה, שממרחק נראית כמעט שקופה, מסייעת להם להסתוות בקרח. פרופ' ג'ון...

“הגורואים” החדשים של המנהלים

מאיה מזרחי

כמעט בכל חברה גדולה יש מנהל קשרי לקוחות, מנהל תרבות ארגונית ומנהלי רווחה הדואגים לאושרם של העובדים. בשנים...

הרופא הבא שלך עשוי להיות רובוט

רקפת תבור

" בוקר טוב קת'רין, במה אוכל לעזור לך"? שואל קול נשי בצדו השני של הקו. "כואבת לי הבטן", משיבה קת'רין, תושבת לונדון, שהתקשרה למספר 111 –...

מול החוטף, עם כדור בקנה: המודלים הפסיכולוגיים החדשים של האף-בי-איי

דינה גורדון

באוגוסט 2000, הכריז ארגון אסלמי קיצוני בפיליפינים כי הצליח לחטוף סוכן של...

שתפו: