הרשמה לניוזלטר

הם בחרו לוותר על נופש עם ההמונים ויצאו לחופשה מסוג אחר – התנדבות עם ערך מוסף

צוות מגזין אפוק | 24 בנובמבר 2013 | תרבות ואמנות | 6 דק׳

טיול מסוג אחר

בעוד עם ישראל נוהר בהמוניו אל האתרים האטרקטיביים של החגים והחופשות, מתנהלת לה בשקט תיירות אחרת, תיירות עם נשמה. תיירות של אנשים שאכפת להם מהסביבה, הם רוצים לעזור לזולת ויש ביניהם גם כאלו שמחפשים את החוויה, את ההנאה הייחודית, את המפגש המיוחד עם אנשים מיוחדים מרחבי העולם. קבלו את ז’אנר תיירות ההתנדבות.

ז’אנר תיירות ההתנדבות הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות בישראל. ההיצע מגוון מאוד וכולל התנדבות באפריקה, אסיה, דרום אמריקה ואפילו אירופה. המתנדב יכול לבחור בין שהייה של שבוע או שבועיים במקום מסוים לבין חודש, חודשיים ואפילו יותר מכך. בחלק מן המקומות (מזערי למדי) הוא אינו צריך לשלם דמי תיווך עבור ההרפתקה והתשלום נגבה אך ורק עבור כרטיס הטיסה. במקומות אחרים צריך לשלם לא רק דמי תיווך אלא לעתים גם מחיר גבוה מאוד לשבוע שהייה. במקום עצמו המתנדב עובד בחקלאות, בשימור הטבע, בבית יתומים, עבודה עם חיות, עבודה עם קהילות קשות יום או טיפול בחולים כרוניים.

המתנדבים מגיעים מכל שכבות הציבור בארץ. יש ביניהם צעירים אחרי צבא, סטודנטים וגם קרייריסטים שהתנתקו מעבודתם או פנסיונרים ששעותיהם בידיהם.

בחרנו לדבר עם כמה מהאנשים שהיו שם ולשמוע מהם מה הניע אותם לבחור בתיירות ההתנדבות.

תאילנד מזווית אחרת

גינת פריד, 35, ממושב רמות נפתלי עובדת כמתאמת תעסוקה ויזמות לאנשים שחוו משברים נפשיים וגם כמטפלת רוחנית. בנובמבר האחרון היא נסעה באמצעות חברת GoEco לשלושה שבועות בתאילנד.
“זה קרה באופן מצחיק, קמתי בשבת בבוקר והייתה לי המילה התנדבות בראש. התחלתי לחפש את המילה באינטרנט והגעתי בקלות לחברת GoEco שהתאימה לי ככפפה ליד מבחינת לוחות זמנים והכול. אני לא זוכרת כמה זה עלה אבל זוכרת את החוויה.
“בעיקרון אוספים אותך מהמקום שבו את נמצאת בתאילנד, בשבוע הראשון מטיילים באזור, ומכירים את החיים התאילנדיים האמתיים. בשבוע השני מתנדבים בבית יתומים במשך כמה שעות בכל יום, ואפשר לבחור בין לשפץ את המגורים או ללמד את היתומים אנגלית ואפשר לישון שם יום או יומיים. בשבוע השלישי נוסעים לצפון לשבט הקא, לומדים את התרבות שלהם ומסייעים בכפר בשיפוצים והוראת אנגלית”.
את רואה בזה הקרבה מסוימת?
“אני לא רואה בזה הקרבה, אני רואה בזה לתת ולקבל. מצד אחד נתתי, לא נסעתי לטיול אופייני של לנפוש רגל על רגל; ומצד שני קיבלתי, כי ראיתי את התרבות התאילנדית ממקום אחר וקיבלתי ערך מוסף לטיול וגם זכיתי להכיר אנשים איכותיים מכל העולם שבאים ותורמים ונותנים”.

ירח דבש עם אריות

סברינה ועופר עזרן מהרצליה החליטו לבלות את ירח הדבש שלהם עם אריות באפריקה.
סברינה, 27, מפיקת אירועים במקצועה מספרת כי זה היה למעשה חלומו של בעלה. “הוא ראה תוכנית בנשיונל ג’יאוגרפיק על מישהו שעובד עם אריות ואמר שזה מגניב וגם הוא רוצה. חיפשנו באינטרנט ומצאנו שיש מקום בפארק טורפים בפורט אליזבט שבדרום אפריקה, ששם עובדים עם חיות בהכחדה. אני חשבתי לנסוע רק לחודש אבל בעלי הציע שניסע לשלושה חודשים ואני מודה לו על כך כי זה היה הדבר הכי מיוחד שעשיתי בחיים שלי.

“ההתנדבות הייתה לעבוד עם אריות וגם עם טורפים אחרים. העבודה היא לקום מוקדם בבוקר, להאכיל את החיות הגדולות בבשר ואת הגורים עם בקבוק. אחר כך עובדים בשיפוץ החווה ואחרי ארוחת הצהרים היה לנו זמן לשבת עם החיות הקטנות בכלובים ולשחק איתן. תמיד אהבתי חיות, אבל במקום ההוא את מתקשרת אליהם באמת, עוזרת להם ומבינה אותן טוב יותר”.
וכמה זה עלה?
“החוויה עלתה לנו 1500 דולר לאדם לשבועיים לא כולל טיסות, כולל לינה ושלוש ארוחות ביום”.

יומולדת עם הקהילה בסרי לנקה

גליה כובש, 50, מיובלים העובדת בתפקיד ניהולי במשרש החינוך, נסעה עם בעלה יאיר בן ה-56 לפני כחודש להתנדב בסרי לנקה.
“חיפשתי מקום להתנדבות”, היא מספרת, “החלפתי קידומת והחלטתי שזו תהיה המתנה שלי. אנחנו בדרך כלל אוהבים להתנדב וחיפשתי מקום מאתגר, מקום משמעותי לעשות שם התנדבות.

“ההתנדבות שלי חולקה לשניים: בבוקר לימדתי והנחתי מורות גננות בקדם בית ספר. בעלי התנדב במקום אחר ואחר הצהרים נסענו להתנדב בבית יתומות ששמשנו להן כזוג הורים, שיחקנו ורקדנו אתן ועשינו אתן שעורי בית.
“בעבר כבר יצא לי להתנדב במקומות אחרים בעולם לשלושה חודשים, כראש תחום מחנות קיץ בארצות הברית, והייתי נוהגת לנסוע עם משלחות לקהילות יהודיות בארצות הברית ובריטניה. אנחנו כמשפחה מתנדבים בארץ, יש לי ארבעה ילדים וכולם מסייעים, ומאמצים משפחות עולות כבר המון שנים. אני רציתי לעשות משהו אחר”.
כמה עלה לך?
“מעבר לכרטיסים כל אחד שילם 700 דולר”.

בת מצווה עם חיות נטושות

פיליפ ארטשטיין, 52, מלמד באוניברסיטת תל אביב ובבתי ספר תיכון מתמטיקה, היסטוריה ואמנות. כשמלאו לבתו שיראל 12 שנה הם תכננו טיול קונבנציונלי של קרוז בפיורדים. ואז הוא בחר להחליף את היעד ולנסוע בחודש יולי השנה להתנדב עם חיות. “פגשתי שני חברים שהיו באפריקה”, הוא מספר, “והם הציעו לי לנסוע לריברסייד שבדרום אפריקה למרכז שהקים זוג אנשים מקומיים, במטרה להחזיר חיות בסכנת הכחדה אל הטבע. התגלה כי החיה שנכחדת הכי הרבה באפריקה היא קוף. לפני 25 שנה היו שם יותר מ-2 מיליון קופים והיום יש רק 120 אלף. היום המרכז פורח, אנשים מביאים לשם קופים עזובים, פצועים, או נטושים”.
“המתנדבים במקום מגיעים מכל העולם. היינו שישה ישראלים. לי ולבתי עלה 25 אלף שקל כולל הטיסות וכולל שבוע בספארי. התפקיד שלי היה לנקות כלובים ולחתוך כמויות אדירות של אוכל. במקביל לעבודה השוטפת שעשינו במשך ארבע שעות ביום העברנו את הזמן הפנוי במשחק עם הקופים, צפינו בהם והבת שלי הלכה למקלחת מידי פעם עם קופיף קטן כי צריך לרחוץ אותם”.
וזה כדאי?
“זה היה מרתק. כי זה ערכי. לפני שנתיים ביקרנו במוזיאון הלובר בפריז, אבל ההתנדבות היא משהו אחר. זה לא מיועד לכל אחד. כשסיפרתי לחברים לאן הלכתי הם אמרו שהם לא מבינים איך אפשר לשלם כסף כדי ללכת לעבודות בזויות. זה לא מתאים לכל אחד”.

עם חולים כרוניים באיסלנד

התנדבות מסוג אחר עשה אבי קפלינסקי ,63, פנסיונר, שבחודש אוגוסט 2012 נסע לשבועיים והתנדב בקליניקה לחולים כרוניים באיסלנד. “טיילתי הרבה בעולם”, מספר קפלינסקי, “עשיתי דברים מיוחדים, תמיד לתקופות ארוכות, ואז עלה הרעיון של ההתנדבות. למה להתנדב? כי אני מוצא שזאת חוויה שאפשר ליהנות בה ממפגש עם אנשים זרים מכל העולם. חיינו בתנאי מלון, זוהי קליניקה רפואית לחולים בסוף דרכם, אבל הייתה שם סאונה וג’קוזי וברכות מים חמים, ואוכל אורגני בריא.

“אני עבדתי בקטיף עגבניות ומלפפונים ובטיפול בחממה והכנת התה המיוחד שלהם מעשבים. עבדתי שמונה שעות עבודה ביום, שמתוכן שעתיים חופשיות. זה לא היה קשה פיזית כמו כשמתנדבים בפיליפינים. הטיסה עלתה לי 650 דולר ועוד 600 דמי טיפול ששולמו בארץ.

“יש עוד מקומות באיסלנד להתנדב כמו בניקוי רחובות, שיפוץ בתים ועבודה בכפרי דייגים. בחרתי את זה מכיוון שבגילי אני זקוק לתנאי מגורים טובים ולישון באוהל סיירים לא מתאים לי. הדבר היחיד שקצת הפריע לי זה שלהתנדבויות האלה מגיעים חברה צעירים בני 18. אבל אחרי הכול זה לא היה נורא”.

בית יתומים במוזמביק

ניקול הפלס, 30, מרמת גן, עובדת בחברת סטרט-אפ. לפני שנה החליטה לנסוע למוזמביק למסלול התנדבות של שבועיים במהלכו התנדבה בבית יתומים ובגן ילדים. “בעיקרון”, היא מספרת, “לימדנו אנגלית את ילדי הגן ועזרנו לגננות המקומיות שמנהלות גן לכל הגילאים. בין לבין עזרנו למקומיים בחווה החקלאית לגזום עשבים, לשתול ירקות ופרות ועשינו את כל מה שצריך במקום”.

איך עלה רעיון ההתנדבות?
“מאז שאני זוכרת את עצמי רציתי להתנדב באפריקה ובגיל 29 החלטתי שעכשיו זה הזמן. לקחתי חופש מהעבודה וארגנתי לעצמי שבוע חופש במוזמביק ויצא לי טיול מושלם שכלל גם התנדבות וגם חופש ועכשיו אני נוסעת שוב לזימבבואה להתנדב בבית יתומים”.
קיבלת חופש מהעבודה? כמה זה עלה לך?
“כל ימי החופש שלי הולכים לדברים האלה. זה עלה לי כ-15 אלף שקל בפעם האחרונה, אבל זה כלל גם את שבוע החופש שבו עשיתי את כל הדברים התיירותיים כמו רכיבה על סוסים ושנורקלים, טיסה בשמי הארץ וגם תשלום על מצלמה שקניתי”.
בעבר היא נהגה להתנדב בארץ בעיקר עם בני נוער בסיכון. “כל דבר כזה פותח לך את הלב”, היא מסבירה, “את מרגישה שאת תורמת משהו ועושה משהו מעבר לעבודה היומיומית שלך. אפריקה זה חלום שמתגשם ולא משהו של פעם אחת, אעשה את זה עוד פעמים רבות”.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
אמנות הטיעון וההטעיה

איל לוינטר

באמצע אוגוסט האחרון טען בפייסבוק איש עסקים סיני המתגורר בישראל כי "קוביד 19 לא הגיע במקור מסין. הממשלה הסינית אמנם הייתה זו...

שיעורים לחיים מהקלאסיקות הגדולות

צוות אפוק

1 אהבה, חמלה ומה שביניהן מאת איל לוינטר מרבית בני האדם מייחלים לאהבה ומהרהרים בה, בין אם זה נער מתבגר המרגיש...

האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

המתנדב – המורד היחיד שהסתנן מרצונו לאושוויץ

רועי בהריר

ה-19 בספטמבר 1940, לפנות בוקר, ורשה הכבושה. ויטולד פילצקי – גבר פולני נאה, גבוה ובהיר-בלורית,...

המעגל הסודי של האמנות המודרנית

מאיה מזרחי

אימם של פיטר וג'יין החליטה לקחת אותם לגלריה לאמנות מודרנית, לצפות בתערוכה בשם "המוות של המשמעות". "האם אמנות היא דבר יפה?" שאלה...

הכוח המסתורי שאומר לכם איך לחשוב ומה לומר

איל לוינטר

בתחילת פברואר, כאשר עלה החשש כי מגפת הקורונה עלולה להגיע לאיטליה, הועלתה האפשרות להכניס לבידוד סינים שהגיעו...

“להערכתי יתרחש עימות גלובלי ב-2020, וצה”ל ייכנס קרקעית לעומק סוריה”

איל לוינטר

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי מגמות...

השפה הנסתרת של החיות

דינה גורדון

נאמר על שלמה המלך שהוא היה החכם באדם. בין שאר כישוריו הוא ידע לדבר עם בעלי חיים, וזו אינה משימה קלה. מחקרים שנערכו בשנים...

שתפו: