הרשמה לניוזלטר

ברגעים אלה ממש, במיקום שאין להסגירו, אי שם בעולם, אדם מסוים עובר טיפול בהנדסה גנטית. המטרה:…

רועי צזנה | 9 בנובמבר 2015 | מדע וטכנולוגיה | 5 דק׳

האדם הראשון שעובר טיפול הנדסה גנטית שעוצר את ההזדקנות

ברגעים אלה ממש, במיקום שאין להסגירו, אי שם בעולם, אדם מסוים עובר טיפול בהנדסה גנטית. המטרה: לעצור את ההזדקנות ולחזור לנעורים.

את הטיפול מספקת BioViva, חברה קטנה עם חלומות גדולים. מנכ”לית החברה, אליזבת פאריש, הודיעה שההליך מורכב משני טיפולים שונים, שפותחו ומיושמים מחוץ לארה”ב. נכון לעכשיו המטופל מתקדם היטב, ומבוצע מעקב צמוד והערכה של מצבו, כך שבתוך 12 חודשים צפויות להגיע תוצאות ראשוניות.

יצרתי קשר עם פאריש וביקשתי לראיין אותה. היא הייתה אדיבה מספיק להיענות לבקשתי ולספר על החזון שלה לעתיד האנושות, חזון שהוא בה בעת רדיקלי ומדהים, אבל גם יכול להפוך למציאותי תוך כמה עשורים. זהו חזון שבו האנושות מפסיקה להזדקן, מכחידה את מרבית המחלות, משיגה שוויון בין בני אדם ומדינות, ומעזה להציב אתגרים גדולים כדי להגיע להישגים דגולים.

אמיתי או מזויף

האם פאריש עוסקת במדע מודרני או בהונאה? אף שאין דרך לדעת זאת בוודאות, בוועדה המדעית המייעצת של BioViva יושבים כמה מהמדענים המשפיעים והמובילים בתחום הביולוגיה הסינתטית ואריכות החיים. ניתן למצוא שם את פרופ’ ג’ורג’ צ’רץ’ מבית הספר לרפואה של הרווארד, אחד המומחים המובילים בעולם להנדסה גנטית, ולצדו גם את ד”ר אוברי דה-גריי – חסיד ונביא של אריכות חיים רדיקלית.

הטיפול שמבצעת BioViva, שברובו נשמר חסוי מעין הציבור, כרוך בשילוב של שני תהליכים שונים של ריפוי גנטי: הפעלת טלומראז ועכוב מיוסטאטין. טלומראז מווסת את השעון הפנימי של כל תא, ויש הוכחות שמדכאי מיוסטאטין יכולים לבטל את הסתיידות העורקים. “יש לנו הנתונים האלה בחיות ובבני אדם, אבל עלינו לערוך ניסוי קליני”, אומרת פאריש.

כאן נכנס לתמונה המטופל – האדם שמקבל את הטיפול המשולב. ככל הנראה מדובר במתנדב שהחליט להקריב, או לשדרג, את גופו למדע. אף שפאריש ממאנת לחשוף את זהותו, היא מסכימה לומר שהוא אדם בריא באופן יחסי, בשנות ה-40 לחייו. “אנחנו סבורים שזה [מצב] מושלם, כי כך אנחנו יכולים לעבוד עם מישהו שלא נמצא בשלב הגרוע ביותר של מחלתו”, היא מסבירה.

הניסויים מתרחשים מחוץ לארה”ב. “אנחנו לא רוצים להתעסק עם עניינים משפטיים/חוקיים הכרוכים במתן הטיפול בארה”ב, וזה גם פחות יקר”, אומרת פאריש. אם זה נשמע לכם בעייתי, כדאי שתדעו שחברות תרופות רבות, ביניהן ענקיות כמו Merck ו-Johnson&Johnson, מבצעות את הניסויים שלהן מחוץ לארה”ב גם כן.

באופן כללי פאריש איננה נלהבת מה-FDA (מנהל התרופות האמריקני) וגופים ממשלתיים אחרים המנסים לפקח על הטיפול הרפואי בארה”ב. “התיקון הראשון [לחוקה בארה”ב] מגן על הזכות שלך על גופך, לעשות בו כרצונך”, היא טוענת בשלווה. “אני לא חושבת שלממשלה יש זכות לומר לך מה לעשות עם הגוף שלך, כל עוד זה לא משפיע על אנשים אחרים”.

וכאן נראה שטמונה אחת השאלות המעניינות בנושא ההזדקנות: בהנחה שהטיפול של BioViva צולח את המכשולים ומצליח, הציבור בוודאי יזעק בקול וידרוש את מעיין הנעורים החדש. האם ממשלות ברחבי העולם יהיו מסוגלות לפקח עליו? או שהוא יהפוך להיות הסם החדש הגדול של המאה הבאה? כיום ממשלות נוטות לרוב לאשר תרופות המתמקדות בתיקון הגוף. האם אותן ממשלות יהיו שמחות באותה מידה לתמוך בהליך שמשפר את הגוף האנושי?

“אני חושבת שמה שיקבע יהיה הביקוש מצד הציבור [לטיפול], והממשלה תשנה את הרגולציה שלה בהתאם לכך”, אומרת פאריש. ואם הממשלה לא תזוז מהמדיניות היום “אנשים רבים יסעו מחוץ למדינה לקבל טיפול, וזה אולי יוביל להתעשרותן של כמה מדינות קטנות. ישראל אולי תהיה אחת מהן, משום שהמחקר בה מתקדם מאוד והיא פתוחה מאוד לביוטק. מקום נוסף הוא יפן, שלאחרונה רופפה את הרגולציה שלה על רפואה ניסיונית”.

עתיד ההזדקנות

עד כה מדע הרפואה התמקד בעיקר בתיקון הנזק שנגרם לגוף במהלך החיים. הפתרון של פאריש הרבה יותר רדיקלי ופרואקטיבי: היא רוצה לעצור את ההזדקנות עצמה, משום שההזדקנות הולכת יד ביד עם כל כך הרבה מחלות אחרות. והיא בטוחה בהצלחתה.

“הקו בין רפואה משפרת לרפואה מונעת יטושטש בעתיד”, היא צופה, “אנשים יקבלו טיפול גנטי בגיל צעיר יותר ויותר. קרוב לוודאי שזה יהיה תהליך שייקח עוד 20 שנה, אבל אני מאמינה שבעתיד כשאדם יגיע לגיל העמידה הוא ישתמש בריפוי גנטי בעיקר כתרופת נגד להזדקנות”.

התחזית הזו, כמובן, מסתמכת בחלקה על כך שהניסוי הנוכחי יניב תוצאות חיוביות. פאריש מקווה לראות כמה תוצאות על גופו של המטופל, למשל “סמנים חיצוניים שהעור נהיה צעיר שוב, האיברים הפנימיים נהיים בריאים, עלייה בתפקוד המוח ובמסת השריר, ובריאות משופרת של הלב וכלי הדם”. כל אלו הודגמו כבר על חיות, אבל מעולם לא בניסוי שמטרתו להוכיח שניתן להפוך את הכיוון הביולוגי של ההזדקנות.

פאריש מצפה לתוצאות ראשוניות בתוך 12 החודשים הבאים. עד אז, אני מנצל את ההזדמנות לשאול אותה על תוכניותיהם לעתיד אם המטופל אכן יזכה במידה מסוימת של נעוריו בחזרה. במקרה זה, היא אומרת, BioViva תשמח להעביר את הטיפול דרך הליך האישור של ה-FDA. אלא שיש בעיה אחת: “ה-FDA  איננו מחשיב הזדקנות כמחלה”.

את דפוס המחשבה הזה פאריש נחושה לשנות. במקום לנסות להמציא גלולה לכל סוג של מחלה, היא מציעה לתקן את תהליך ההזדקנות עצמו. “כל תרופה שה-FDA אישר היא עדיין בגדר ניסוי, וקרוב לוודאי שתמות מהמחלה שהתרופה הייתה אמורה לטפל בה”, היא אומרת.

פאריש מקווה שתוך 20 שנה עלויות הטיפול ירדו, כך שאדם ממוצע יוכל להרשות אותו לעצמו. “זה ישתלם”, היא אומרת, “כיוון שממשלת ארה”ב מוציאה היום טריליוני דולרים על טיפולים במחלות הקשורות בזקנה”.

ברגע שהטיפול יהיה זול מספיק, היא הראשונה שתנסה אותו. “אני בת 44, אני חושבת שיש לי סיכוי ליהנות מהטיפול. בהחלט הייתי לוקחת אותו עכשיו, וכך גם כל הצוות (היועץ הרפואי שלנו עבר טיפול עיכוב מיוסטאטין לפני חמש שנים), אבל עלויות הטיפול גבוהות מאוד”.

סיכום

קשה להאמין שהטיפול של BioViva לא ייכשל בטווח הקצר. למעשה אף ניסוי בביולוגיה או ברפואה לא עבד באופן שציפו לו בפעם הראשונה, ואין סיבה להאמין שהטיפול של BioViva יהיה שונה. עם זאת, איננו צריכים להסתכל על הניסוי כמאמץ חד פעמי, אלא כעל צעד נוסף בדרך הארוכה לעצירת ההזדקנות.

הטיעונים עליהם מבססת פאריש את הטיפול מסתמכים על הזכות של האדם על גופו, ועל שינוי הרעיון שלממשלה יש הכוח להחליט מה טוב עבוד אזרחיה. היא גם טוענת שאנחנו יכולים לתקן את הטבע ולתכנת מחדש את גופנו כיצד שנרצה. ובמילותיה, כפי שהן מצוטטות באתר BioViva: “אנחנו רוצים להפוך אותך לחכם יותר, חזק יותר, מהיר יותר ובעל מראה טוב יותר, ואני חושבת שזה דבר טוב”.

חכם יותר, חזק יותר, מהיר יותר… וצעיר יותר? אני בפנים.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
אמנות הטיעון וההטעיה

איל לוינטר

באמצע אוגוסט האחרון טען בפייסבוק איש עסקים סיני המתגורר בישראל כי "קוביד 19 לא הגיע במקור מסין. הממשלה הסינית אמנם הייתה זו...

מהו העיקרון שמניע את העולם ומי הם האנשים שמנסים להרוס אותו

איל לוינטר

מאז תחילת ההיסטוריה ניסו בני האדם להבין את החוקיות הגלומה בעולם: את...

עלייתו של הצ׳יגונג ששינה את סין

דינה גורדון

שלוש שנים לאחר סיום מהפכת התרבות בסין, החלה להתפתח מהפכה נוספת שאיש לא צפה. ב-11 במארס 1979 פורסם ביומון הסיני "סיצ'ואן דיילי" מאמר...

סוד המיטוכונדריה

רקפת תבור

הניסוי של פרופ' טאי הופקינס מאוניברסיטת בריגהאם יאנג שביוטה היה קצת אכזרי. לטובת הניסוי הוא גייס 22 סטודנטים שאותם פצע: באמצעות נייר זכוכית הוא...

שיעורים לחיים מהקלאסיקות הגדולות

צוות אפוק

1 אהבה, חמלה ומה שביניהן מאת איל לוינטר מרבית בני האדם מייחלים לאהבה ומהרהרים בה, בין אם זה נער מתבגר המרגיש...

פיקאסו, קורבה וההיסטוריה האנרכיסטית של האמנות המודרנית

איל לוינטר, מאיה מזרחי

בסצנה מתוך הסדרה הפופולרית "אמילי בפריז", אמילי יושבת בבית קפה מפורסם בפריז, "קפה דה פלור",...

הסדר הקוסמי והאיזון המושלם על פי ויליאם שייקספיר

מאיה מזרחי

מרבית עם ישראל למד בתיכון את "המלט", המחזה הנודע של ויליאם שייקספיר (1616-1564), המתאר את...

הצד המסוכן של חוק המשיכה

דינה גורדון

לפני כ-15 שנה התפרסם הסרט "הסוד", ובעקבותיו ספר באותו שם, של רונדה בירן. הספר הפך לרב מכר ענק, התפשט במהירות ברחבי העולם המערבי...

שתפו: