הרשמה לניוזלטר

אם בעבר אפשר היה לגחך על כך שכל המתמודדות מצהירות שהן רוצות שלום עולמי, מלכת היופי של קנדה מוכיחה הרבה יותר מזה

מלכת יופי אמיתי

מלכת היופי של ישראל כבר נבחרה. למרות הביקורת שתחרות זו ספגה לאורך השנים, רבות מהמתחרות ״אינן ‘רק פנים יפות׳, כל אחת מהן היא עולם ומלואו ורבות מהן מציגות תרומה מרשימה לקהילה וסיפור חיים מעורר השראה״, כפי שאומרים מארגני התחרות.

אם נרחיק עד קנדה, מיס עולם קנדה החדשה, אנסטסיה לין, שנבחרה לאחרונה לבטח אינה מייצגת רק פנים יפות אלא גם פעילה נחושה למען זכויות אדם שהצליחה להרגיז את המשטר במולדתה. מאז שנבחרה, כוחות הביטחון הסיניים ניסו להשתיק אותה כשאיימו על חיי אביה המתגורר בעיר צ׳נג-שה שבדרום מרכז סין. הם הזהירו אותו שאם בתו תמשיך בפעילותה לקידום זכויות אדם, הוא, כמו שאר בני המשפחה המתגוררים בסין ישלמו על כך מחיר כבד.

״יופי עם מטרה״

לין, 25, קיבלה השראה להצטרף לתחרות לאחר פגישה עם נזאנין אפשין-ג׳אם, מלכת היופי לשעבר של קנדה ואשתו של שר הביטחון פיטר מקאי. אפשין-ג׳אם, ילידת אירן, היא לוחמת ופעילה בלתי נלאית למען זכויות אדם.

״בשיחה איתה הבנתי שמעמד של מלכת יופי נותן לי במה והזדמנות מצוינת לדבר על זכויות אדם״, אמרה לין.

לין, בוגרת תואר ראשון בתיאטרון ובמדעי המדינה באוניברסיטת טורונטו, ביססה לעצמה קריירה בסרטים החושפים סוגיות כואבות של זכויות אדם בסין. סרטה הראשון התמקד בבתי ספר שנבנו ברשלנות וקרסו ברעידת האדמה בסיצ׳ואן ב-2008, וגרמו למותם של אלפי ילדים. בסרט היא גילמה את דמותה של תלמידה שנהרגה באחד מבתי הספר האלו.

היא גם מככבת בסדרת טלוויזיה קנדית, סאטירה על ערוץ הטלוויזיה הסיני הלאומי CCTV. לאחרונה היא כיכבה בסרט ״לוטוס אדום״ שנמצא כעת בשלבי הפקה אחרונים. הסרט מגולל את סיפורה של מתרגלת פאלון גונג שנכלאה בסין בשל אמונתה.

לין עצמה מתרגלת פאלון גונג, שיטת תרגול מדיטטיבית שהוצאה מחוץ לחוק על ידי המשטר הסיני ומאז נתונה לרדיפה חמורה, לאחר שמשכה אליה כמעט 100 מיליון תומכים ברחבי סין בשנות ה-90. הרדיפה הקשה נמשכת עד היום.

היא הוסיפה שלאורך התחרות היא התקשתה לעמוד בלחץ אבל תחושת האחריות היא זו שהחזיקה אותה. ״לאלה שנרדפים אין שום דרך להשמיע את קולם, ולכן סולידריות ותמיכה בין-לאומית היא קריטית להישרדות שלהם״.

איומים על חיי אביה בסין

בליל ה-20 במאי קיבלה לין שיחת טלפון מדאיגה מאביה, שסיפר לה על הביקור של כוחות הביטחון הסיניים בביתם. למרות שנבהלה מהשיחה, לין סיפרה שלא הופתעה. כמו במקרים רבים אחרים של פעילי זכויות אדם שבני משפחותיהם מתגוררים בסין, היא ציפתה לאיום כזה. ״אני לא רוצה לסכן את משפחתי, אבל בדיוק בגללם אני צריכה להמשיך ולעשות את מה שאני עושה. אחרת, כל מה שעשיתי עד עכשיו יהיה לשווא״, היא אמרה לאפוק טיימס.

לין מתכננת להשתמש בתוארה הטרי ״מיס עולם קנדה״ כדי לקדם עוד יותר את נושאי זכויות האדם ולערב גורמים ממשלתיים בקנדה שיכולים להשפיע על זכויות האדם במולדתה. היא דואגת לבני משפחתה בסין, אבל מאמינה שבמקרה הזה שתיקה רק תחזק את ידיו של המשטר הסיני. היא טוענת שאם תשמור על שתיקה, זה רק יעודד את אלו שמאיימים על אביה, כשידעו שמצאו דרך לשלוט בה.

״אם אדבר בגלוי, אני חושבת שזה יגן על בני משפחתי, כי הדבר האחרון שאנשי הביטחון האלו רוצים הוא כיסוי תקשורתי בין-לאומי על האיומים שלהם על אנשים חפים מפשע בסין, רק בגלל שביתם בקנדה מדברת על זכויות אדם״.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
החיפוש אחר יופי אמיתי

מאיה מזרחי

ז ה היה עוד סיור עמיתים מקצועי במוזיאון הסמית'סוניון בוושינגטון בהדרכתו של מנהל המוזיאון, אבל עבור הפרופ' לאמנות ארתור פונתינן...

הכוח המסתורי שאומר לכם איך לחשוב ומה לומר

איל לוינטר

בתחילת פברואר, כאשר עלה החשש כי מגפת הקורונה עלולה להגיע לאיטליה, הועלתה האפשרות להכניס לבידוד סינים שהגיעו...

מסע בעקבות התרבויות האבודות

רקפת תבור

כשהתיאולוג הגרמני, גוסטב דייסמן, הוזמן ב-1929 לספריית ארמון טופקאפי שבאיסטנבול כדי לקטלג את המסמכים שנותרו פזורים בה לאחר...

עולמה התת-קרקעי הנסתר של תרבות הנסקה

יערה ארגוב

מדבר נסקה, אחד המקומות הצחיחים ביותר על פני כדור הארץ, שוכן על רמה בגובה 498 מטרים מעל פני הים, בסמוך לאוקיאנוס...

האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

ההיסטוריה של “המוארים”

מאיה מזרחי

מהי הפילוסופיה העתיקה? מתברר שבמשך יותר מ-1,000 שנה איש לא ידע. תורותיהם של הפילוסופים היווניים של העת העתיקה: פיתגורס, סוקרטס,...

איך לדחוף שטויות שיהרסו את החברה

ג’יימס לינדזי

ייתכן ששמעתם בחודשים האחרונים, לפחות פעם אחת, את המושג "פריבילגיה לבנה". אולי גם שמעתם בחדשות או ראיתם...

הקשר בין ריסון מיני להתפתחות החברה

רקפת תבור

בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, בתקופה שבה זיגמונד פרויד עורר דיון בעולם הפסיכולוגיה לגבי השלכותיו המכריעות...

שתפו: