הרשמה לניוזלטר

למי שמתכנן לבקר בקטמנדו, בירת נפאל, מומלץ לצאת קצת מהעיר ולהכיר את עולמם הרוחני של הבודהיסטים…

ImperatorTravel.com | 22 בינואר 2015 | חברה והיסטוריה | 3 דק׳

היסטוריה וקדושה למרגלות ההימלאיה

למי שמתכנן לבקר בקטמנדו, בירת נפאל, מומלץ לצאת קצת מהעיר ולהכיר את עולמם הרוחני של הבודהיסטים וההינדים באזור.

באחת הגבעות מחוץ לקטמנדו שוכן מבנה קדוש בודהיסטי ששמו סוויאמבונאת׳ (Swayambunath). הוא מוכר לתיירים בשם ״מקדש הקופים״, לא רק בגלל הקופים הנמצאים באזור אלא יותר בגלל הקושי שיש לתיירים לבטא את שמו הרשמי. 

מהמקדש נשקף נוף פנורמי מרהיב לעבר קטמנדו ולאזורים שמסביבה. המקדש הוא גם קרש קפיצה נפלא למעמקי העולם הבודהיסטי, עולם של שקט, שלווה, ונזירים חביבים וטובי לב. אפשר גם לצלול לעולמם של הקופים השובבים, המנסים לגנוב ולאכול מכל הבא ליד. חייבים להיות סבלניים כלפיהם, שכן צבא הקופים תחת הנהגתו של האנומאן (״אל הקוף״ במיתולוגיה ההודית), סייע לראמה במסעו להציל את אהובתו סיטה מפני חרון אפו של השד ראוונה אשר חטף אותה…

fotolia.com

fotolia.com

יש שני מקומות קדושים נוספים, שקילומטרים ספורים מפרידים ביניהם. אחד מהם הוא הכפר בודה (Boudha) שבו נמצא מקדש בודהיסטי מרהיב, מקדש בודהנאת (Boudhanath Stupa), שמסביבו בנו גולים טיבטים העתקים מיניאטוריים של מקדשים טיבטיים שהושמדו על ידי הכובשים הסינים. במקום בו נמצא מרכז המקדש תחוש תחושה של שלווה ושקט פנימי שעוטפת אותך כשתמצא את עצמך מקיף אותה במעגל יחד עם מאות או אלפי עולי הרגל הבודהיסטים המדקלמים מזמורים טיבטיים. 

ניתן להשקיף מהמקדש לעבר האנשים היושבים בגגות הבתים הסמוכים המשמשים כיום כמסעדות. אפשר גם לראות את הנשים הטיבטיות משתטחות ארצה אלפי פעמים למרגלות פסל הבודהא, או את הבודהיסטים האמריקנים והאירופים שהתאספו כאן במטרה למצוא הארה באחד מהמנזרים הטיבטיים שבנפאל.

מדרום לבודה, שוכן מקדש פשופטינאת (Pashupatinath) הקדוש לדת ההינדו. אם אינכם הינדים לא תורשו להיכנס בשערי המקדש. אולם אל תתנו לזה למנוע מכם לטייל מסביב לקומפלקס המקודש. האגדה מספרת כי אם גופתכם תישרף על חופי הנהר הקטן החוצה את המקדש, נשמתכם תזכה לגלגול טוב יותר בחיים הבאים. ייתכן שזו הסיבה שכשתבקרו בפשופטינאת תזכו לראות שריפה של גופה של מאמין הינדי בר מזל.

fotolia.com

fotolia.com

fotolia.com

fotolia.com

האזור שימש במשך מאות שנים את שושלת המלוכה ״שאה״, אשר שלטה בנפאל החל מהמאה ה-18. באותם הרים התרחש בשנת 2001 טבח במשפחת המלוכה, כאשר נסיך הכתר חיסל את רוב בני המשפחה בהתקף זעם והתאבד. כך הסתיים שלטונה של השושלת בעשר דורות בלבד. מסתבר שבשנת 1770 חזו שאותה שושלת ״שאה״ תשלוט רק עשר דורות וכך באמת היה. לאחר מותו של הנסיך, אחיו, שניצל מהטבח, משל למשך תקופה קצרה, אולם ב-2006 הודח על ידי מורדים מאואיסטים וב-2008 הוקמה רפובליקה דמוקרטית באזור.

אם אתם מבקרים בפשופטינאת, קרוב לוודאי שתתקלו בסדהו רבים – נזירים הינדים שוויתרו על רכושם הארצי (חלקם אף בנקאים ואנשי עסקים לשעבר) במטרה להקדיש את עצמם לחיים מוסריים. בוויתורם על העולם הארצי הם מקווים כי נשמתם תתגלגל לרמה גבוהה יותר, ואף שואפים להגיע לנירוונה – סיום מעגל הלידה מחדש. עם זאת, שימו לב שבקטמנדו עצמה תיתקלו גם בסדהו מזויפים, שידרשו מכם כסף בשביל להצטלם איתם. 

בסביבות קטמנדו נמצאות גם שתי ערים היסטוריות שבמשך מאות שנים נחשבו למדינות נפרדות ונשלטו על ידי מלכים שנלחמו ביניהם ללא הרף. אלו בהקטאפור (Bhaktapur) ופטאן (Patan). המלכים של פטאן ובהקטאפור לא רצו לפגר אחרי קטמנדו, ובנו מקדשים וארמונות מרהיבים. בארמון פטאן, שנבנה ואורגן מחדש בסיועה של ממשלת אוסטריה, נמצא כיום המוזיאון המעניין ביותר בנפאל. ואילו בבהקטאפור תמצאו את המקדש הגבוה ביותר בנפאל, ניאטאפולה (Nyatapola), פגודה מרהיבה בת חמש קומות.

ביקור בנפאל מחייב אתכם לראות את האוורסט, פסגת העולם. כיום החלום אפשרי הודות לטיסות יומיות שמפעילה חברת Buddha Air וחברות טיסה נוספות. תמורת סכום הנע בין 175-130 דולר, תוכלו לשבת בנוחות במטוס סילון מודרני המסוגל לשאת עד 12 נוסעים, כשלכולם מושב ליד החלון. הטיסה בשמי ההימלאיה מתקרבת די קרוב לפסגת האוורסט. הנוסעים אפילו מוזמנים לבקר בתא הטייס ולצפות בנוף המרהיב של רכס ההרים הגבוה בעולם. 

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

מהו העיקרון שמניע את העולם ומי הם האנשים שמנסים להרוס אותו

איל לוינטר

מאז תחילת ההיסטוריה ניסו בני האדם להבין את החוקיות הגלומה בעולם: את...

מדוע אריסטוקרטיה נחוצה לחברה שלנו

מאיה מזרחי

בילדותי נסעתי לשהות עם משפחתי בעמק הלואר שבצרפת. אזור פסטורלי המאוכלס בטירות ובהיסטוריה עתיקה. בקיץ הטירות...

האם לימוד מיומנויות הוריד את מערכת החינוך מהנתיב שלה?

מאיה מזרחי

בתי התיישבה לפגישת הזום היומית שלה. זה היה שיעור חשבון בכיתה א' שבו פתרו תרגילים פשוטים....

המעגל הסודי של האמנות המודרנית

מאיה מזרחי

אימם של פיטר וג'יין החליטה לקחת אותם לגלריה לאמנות מודרנית, לצפות בתערוכה בשם "המוות של המשמעות". "האם אמנות היא דבר יפה?" שאלה...

מדריך השדה לאסטרטגיות ולטקטיקות מנהיגות של קצין ב”אריות הים”

מאיה מזרחי

שיעור א' - תתנתק המחלקה של ג'וקו וילינק (Jocko Willink), בחור צעיר שהצטרף...

ביקורת ספר: המרוץ לכיבוש הרי ההימלאיה

דינה גורדון

במאי 1931 התפרסמה ידיעה קצרה בעיתון הבריטי "טיימס" שמשלחת של מטפסי הרים מגרמניה ומאוסטריה יוצאת להודו, בתקווה...

שתפו: