הרשמה לניוזלטר

יון-נאן היא הפרובינציה הראשונה שהודיעה על יישום ההחלטה לעצור את פעילות מחנות העבודה – האם ילכו בעקבותיה פרובינציות נוספות?

מישל יו | 12 בפברואר 2013 | גיאו-פוליטיקה | 3 דק׳

פרובינציית יון-נאן שבסין מפסיקה לשלוח אנשים למחנות עבודה

בפרובינציית יון-נאן שבסין לא ייגזרו יותר עונשי “חינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה”, כך נמסר בתקשורת הסינית הרשמית. ההכרזה באה לאחר שההנהגה הסינית החדשה הודיעה על כוונתה להפסיק את פעילות מחנות החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה, מוסדות שנויים במחלוקת המוכרים בהתעללותם בעצורים.

מנג סו-טיה, ראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק ביון-נאן, האחראי על כל מנגנוני הביטחון בפרובינציה, הודיע בישיבת הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק ב-5 בפברואר שיון-נאן תפסיק מייד לשלוח אנשים למחנות עבודה באשמות של “איום על הביטחון הלאומי”, “גרימת אי-שקט באמצעות עתירה” ו-“הכפשת שמותיהם של פקידים”, כך דיווחה ב-6 בפברואר סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה המשמשת כשופר של המפלגה הקומוניסטית.

עם זאת, אנשים המוחזקים כעת במחנות העבודה יצטרכו להמשיך ולרצות את תקופת המעצר שנקבעה עבורם, אמר מנג.

הידיעה עוררה התרגשות ברשת האינטרנט בסין, כשגולשים סינים רבים תהו מדוע להמשיך ולהחזיק במחנות העבודה את אלו שכבר עצורים בהם.

יון-נאן היא הפרובינציה הראשונה שמפסיקה לשלוח עצורים למחנות עבודה. ההשהיה באה בעקבות הודעתו מה-7 בינואר של מנג ג’יאן-ג’ו, שנכנס לאחרונה לתפקידו כראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, על ההחלטה להפסיק עוד השנה את השימוש במערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה.

גואנג-דונג, הסמוכה להונג קונג תהייה ככל הנראה הפרובינציה הבאה שתיישם צעדים דומים. יאן ג’י-צ’אן, ראש המחלקה המשפטית של גואנג-דונג הכריז ב-28 בינואר שגואנג-דונג נערכת להפסקת פעילותה של מערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה עוד השנה, לאחר שהוועדה המתמדת של הקונגרס הלאומי העממי תאשר בחודש מארס את תכנית הרפורמה הלאומית.

יישומה המוקדם של התכנית בפרובינציית יון-נאן נתפס כניסיון של ראש המפלגה בפרובינציה, צ’ין גואנג-רונג להביע את נאמנותו למנהיג המפלגה החדש שי ג’ין-פינג. צ’ין תומך כעת בשי, אולם בעבר הוא היה מקורב לאויבו של שי, חבר הפוליטבירו המודח בו שי-לאי.

מאות אלפי עצורים

משרד המשפטים הסיני דיווח כי נכון לאוקטובר 2012 הוחזקו במחנות העבודה כ-60,000 עצורים. קבוצות מחוץ לסין מעריכות שמספר העצורים במחנות גבוה יותר ונע בין מאות אלפים למיליונים.

מחלקת המדינה האמריקנית דיווחה ב-2009: “מספר משקיפים זרים מעריכים כי מתרגלי הפאלון גונג מהווים לפחות מחצית מ-250 אלף האסירים העצורים באופן רשמי במחנות העבודה בכפייה, בעוד שמקורות של הפאלון גונג מחוץ לסין מציינים מספרים גבוהים יותר”.

על פי מרכז המידע של הפאלון גונג, מערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה “שגשגה מאז החלה רדיפת הפאלון גונג”. מנכ”ל מרכז המידע, לוי בראודה מצוטט בהודעה לעיתונות: “מאות אלפי עצירים מאכלסים את המתקנים האלה. קיבלנו דיווחים לפיהם יותר ממחציתם הם מתרגלי פאלון גונג”.

פרשן החדשות ג’נג גונג-שיה אמר שביטול מערכת העבודה בכפייה בסין תהיה רפורמה משמעותית ואמיתית, “אך היא תלויה באומץ לבו ובנחישותו של שי ג’ין-פינג”.

“המכשול הגדול ביותר יהיו חברי סיעתו של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המפלגה, ומדיניותם המצדדת ברדיפת הפאלון גונג”, הוסיף ג’נג.

מערכת מחנות העבודה נוחה לרדיפת מתרגלי הפאלון גונג כמו גם לרדיפתם של אחרים, משום שניתן לעצור בה קרבנות ללא משפט. דיווחים על עינויים והכאות במחנות העבודה מתקבלים בקביעות.

המגזין צ’נג-מינג מהונג קונג דיווח שמנהיגה הקודם של המפלגה, הו ג’ין-טאו וראש הממשלה הקודם וון ג’יא-באו רצו לבטל את מערכת העבודה בכפייה לפני שסיימו את תפקידם בנובמבר 2012, אך גורמים בוועדה לענייני פוליטיקה וחוק התנגדו, ובמקום זאת הציעו לערוך במערכת רפורמה.

מאמר המגזין מזהיר כי המאבק בסוגיית ביטול מערכת מחנות העבודה יכול להצית סבב חדש של מאבקי כוח במפלגה. המאמר גם מזהיר שאם מערכת העבודה בכפייה לא תבוטל, עלולות לפרוץ מחאות.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
אמנות הצמצום

מאיה מזרחי

ז׳אן פייר דה ויליה, או בקיצור JP, הוא אחד ממאמני הכושר העשירים ביותר בעולם, אף על פי שקרוב לוודאי מעולם לא שמעתם עליו. אולי כי יש לו רק שמונה לקוחות...

זה בעצם הפוך: מדוע שוויון הוא עיקרון שגוי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, רקפת תבור

יער האמזונס שבדרום אמריקה הוא אחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות ביותר בעולם. מדענים קטלגו בו כ-16,000 זנים...

“הפכתי למאסטר במחשבת שי ג’ין-פינג”

כריס צ'אפל

ד "ר קווין קאריקו חי שנים רבות בסין. הוא כתב שני ספרים על היסטוריה ועל הפוליטיקה של סי. כיום הוא מרצה ללימודי...

נתי טוקר מדה-מרקר מראיין את מגזין אפוק – הראיון המלא

צוות אפוק

בתחילת אוקטובר החליטה מ', כתבת צעירה מדה-מרקר, להתחזות לעובדת בחברת תרופות ו-ויטמינים...

ארבעה שיעורים יוצאי דופן בניהול

צוות אפוק

1. כוחו של הדיבור הפנימי רוני ויינברגר מסייע למנהלים לפתור בעיות בין אישיות בעבודה, בין השאר באמצעות עבודה על...

“הם אמרו: בואו נהיה שווים. אבל המנהיג הפך לאלוהים והאנשים ששירתו אותו לעבדים”

כריס צ'אפל, צוות אפוק

חלפו שבע שנים מאז שיאונמי פארק (Park...

האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

“אנחנו אוספים ושורפים פי 4 עד 5 גופות יותר מהרגיל בכל יום!”

צוות אפוק

בין אם נגיף הקורונה ימשיך להכות בסין ובין אם ידעך (נכון למועד כתיבת...

שתפו: