הרשמה לניוזלטר

מה לעשות כשארגז הכלים שלנו קטן מדי כדי לקבל החלטה? א. להשתמש בחוש הריח ב. לנסות למשוך היפופוטם מביצה

יניב ניצן | 11 בפברואר 2013 | פסיכולוגיה | 3 דק׳

ללמוד מגאוני השחמט: האף הגדול של אלופי העולם

“לא שיחקתי עם הראש שלי, שיחקתי עם האף שלי”, אמר רב האמן היהודי מיגל ניידורף כשהסתכל לאחור על קריירת השחמט שלו. כשניידורף היה בן 18 הוא השתתף בתחרות שבה שיחק גם אלוף העולם באותה תקופה, אלכסנדר אליוכין.

כשהאלוף שיחק נגד יריב מפינלנד, הוא החליט להקריב את אחד מכליו לצורך התקפה בהמשך. בזמן שהיריב הפיני שקל כיצד להתמודד עם ההקרבה, אליוכין ניגש לניידורף הצעיר ושאל אותו: “מיגל, הקרבתי כלי, מה דעתך?”

ניידורף הצעיר היה שחקן טוב, אבל כשהביט על הכלי שאליוכין הקריב, לא יכול היה לראות שום דרך שתאפשר לאלוף העולם לנצח את המשחק. עם אגו של אדם צעיר ענה: “נפלא, מאוד מעניין”. 40 מהלכים לאחר מכן, אליוכין ניצח במשחק מצוין. לאחר שהסתיים הקרב חזר ניידורף למלון ואמר לעצמו: “הוא חייב להיות גאון, כזו הקרבה. אני לא ראיתי כלום והוא ראה כל כך הרבה מהלכים קדימה! כיצד זה יכול להיות?” כשהמשיך לחשוב התחיל לשקול ברצינות הסבה מקצועית למשחק הדומינו.

שנים רבות לאחר מכן, באולימפיאדת בואנוס איירס ב-1939, כשיצאו אליוכין וניידורף לבילוי משותף, שאל ניידורף: “האם אתה זוכר את המשחק ששיחקת נגד היריב מפינלנד שבו הקרבת כלי ושאלת לדעתי? ואני השבתי לך ‘נפלא’? ובכן, אתה יודע, למעשה לא ראיתי דבר. אז תרשה לי לשאול אותך, למה ביצעת את ההקרבה?”

אליוכין חייך ואמר: “אותו הדבר תקף גם בשבילי, גם אני לא ראיתי כלום אחרי ההקרבה”. “אז מדוע הקרבת כלי?” התעקש ניידורף, “כי יש לי אף גדול”, השיב אליוכין בחיוך.

“האף הגדול” שדיברו עליו אליוכין וניידורף הוא דבר שמעבר לידע שלהם בטקטיקה או באסטרטגיה. כמו בחיים, כך גם בשחמט, יש רגעים שאין טכניקה שאפשר להישען עליה, וצריך לקבל החלטות ממקום שהוא גדול מאיתנו. להישען על האינטואיציה שלנו ולהעז.

קבלת החלטה ממקום כזה דורשת מאיתנו לחוש את העמדה או את המצב. במשחק שחמט, פעמים רבות ההחלטה נלקחת מתוך חיבור למשחק, תחושה של מה שעומד לקרות ולא הישענות על עובדות קרות.

למרות זאת, שחקנים גדולים ויצירתיים לא מצליחים “להריח” את המהלך הנכון “סתם כך”. יכולתם לקבל החלטה במצב כזה דורשת מהם להתאמן, והרבה.

באימון הם שמים דגש על שני דברים עיקריים: הראשון הוא על פיתוח מיומנות קבלת החלטות: מתאמנים בתוך סיטואציה מסוימת שנוצרה ומשפרים את קבלת ההחלטות מההווה לעתיד בעזרת עבודה על תרגילים שצריך לפתור, או עבודה רבה עם סימולציות בהן צריך להתמודד. הדגש השני הוא על ידע: קריאת ספרים רבים, למידת משחקים של שחקנים גדולים ופרשנות לאחר מעשה.

מתוך שני האימונים, החשוב ביותר הוא זה שמפתח מיומנות קבלת החלטות ולא זה שמפתח ידע. כולם יודעים להיות פרשנים טובים לאחר שהתוצאה כבר ידועה, אבל לקחת החלטות בזמן אמת, זה דורש אימון רב של קבלת החלטות בפועל.

באחד ממשחקיו של אלוף העולם השמיני מיכאל טל, שכונה “הקוסם מריגה” בשל משחקיו היפים, עמד האלוף בצומת קריטי שבה שקל האם להקריב את הפרש בתמורה להתקפה. האפשרויות היו מעל ליכולות החישוב שלו ומהר מאוד הוא מצא עצמו שקוע בערימת מחשבות חסרות ערך עבורו.

לפתע, באמצע המשחק, נזכר טל בחרוז קלאסי של משורר ילדים סובייטי: “אוי, איזו מעמסה לגרור את ההיפופוטם מן הביצה”.

בזמן שהצופים במשחק היו משוכנעים שטל בוחן את המצב, הוא ניסה להבין איך גוררים היפופוטם מביצה. הוא חשב על מנופים, מסוקים וסולם חבלים, עד שהודה בתבוסתו כמהנדס וחשב לעצמו בכעס: “טוב, שיטבע!”

לפתע, ההיפופוטם נעלם והעמדה כבר לא נראתה לטל מסובכת כל כך. הוא הבין שאי אפשר להיות פריק קונטרול ולחשב את כל האפשרויות. יש מצבים שבהם החלטה אינטואיטיבית גדולה מארגז הכלים הקיים שלנו. הוא ביצע את ההקרבה, וקרא למחרת בעיתון איך לאחר חשיבה קפדנית, אלוף העולם מיכאל טל ביצע הקרבה מדויקת וזכה במשחק.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
תחקיר: משולש הכוחות טראמפ–FBI–רוסיה

ג’ף קרלסון

ב-31 ביולי 2016 פתח האף-בי-איי בחקירה שכונתה "הוריקן אש צולבת" (Crossfire Hurricane). מטרת החקירה הייתה לבדוק האם אנשים...

ראיון מיוחד עם סטיב באנון: “שי ג’ין-פינג וסגנו צריכים להבין: כל נכסיהם יוחרמו”

סימון גאו

בימים האחרונים פרסמה התקשורת...

מהו העיקרון שמניע את העולם ומי הם האנשים שמנסים להרוס אותו

איל לוינטר

מאז תחילת ההיסטוריה ניסו בני האדם להבין את החוקיות הגלומה בעולם: את...

מדוע יש רוע בעולם?

חיים נבון

בשנת 1945 חפרו שני אחים מצרים ליד העיר נאג' חמאדי (שבמצרים), כדי למצוא דשן לשדה שלהם. הם מצאו אוסף עתיק של פפירוסים מהמאות השנייה והשלישית לספירה...

האפוקליפסה הסביבתית שלא תתרחש

יאן יקיאלק

מי שקרא את הניו יורק טיימס ואת הוושינגטון פוסט ב-7 באוקטובר 2018, היה בטוח שסוף העולם קרוב. "דוח אקלים חשוב מתאר סיכון גבוה למשבר...

מהפיכת הלוחמה הכלכלית: איך יתגבר העולם על המשבר הכלכלי בעידן שלאחר הקורונה

ד”ר אודי לוי

1 לאורך ההיסטוריה הובילו מגפות למהפכות גדולות. הן...

נשימה: המדע החדש של האמנות העתיקה שאבדה

רקפת תבור

ג'יימס נסטור, עיתונאי וסופר המתמקד בנושאים מדעיים, עבר לפני מספר שנים תקופה מאתגרת. במשך שנתיים וחצי לקה...

פיקאסו, קורבה וההיסטוריה האנרכיסטית של האמנות המודרנית

איל לוינטר, מאיה מזרחי

בסצנה מתוך הסדרה הפופולרית "אמילי בפריז", אמילי יושבת בבית קפה מפורסם בפריז, "קפה דה פלור",...

שתפו: