הרשמה לניוזלטר

בערכת קישוט לחג מתוצרת סין מצאה קונה אמריקנית פתק נחבא המתאר את הזוועות העוברות על עצורים במחנה עבודה בכפייה. כעת, שתי ניצולות שנרדפו במחנה מדברות

מת'יו רוברטסון | 22 בינואר 2013 | גיאו-פוליטיקה | 4 דק׳

הפתק ממחנה העבודה בסין – עדויות נוספות

“כשפתחתי את הקלקר נפל פתק. פתחתי אותו והתברר שהוא מאדם המתחנן לעזרה במחנה עבודה בכפייה בסין. לא כל כך ידעתי מה אני אמורה לעשות עם זה”, סיפרה ג’ולי קית’ מפורטלנד שבאורגון-ארה”ב.

כנראה שהסיפור מאחורי פנייתו המרגשת של אסיר במחנה עבודה בכפייה בסין לעולם לא יתגלה במלואו. אך חשיפת הפנייה ימים ספורים לפני חג המולד עוררה בארצות הבריות דיון לאומי בסוגיית הפרות זכויות האדם בסין.

המסר בפתק היה מדאיג. “אם במקרה קנית את המוצר הזה, בבקשה תעביר את המכתב הזה לארגון העולמי לזכויות אדם”, נכתב בתחילת המכתב באנגלית רצוצה. “אלפי אנשים שנרדפים כאן על ידי המשטר הקומוניסטי הסיני יודו לך ויזכרו אותך לנצח”.

ערכת הקישוט שבה נמצא הפתק הגיעה ממחנה העבודה הידוע לשמצה מא-סאן-ג’יה שבשן-יאנג, עיר במחוז ליאו-נינג שבצפון מזרח סין.
“האנשים שעובדים כאן סובלים מעונשים של שנה עד שלוש שנים של עבודות בכפייה, אך לא בעקבות החלטה של בית משפט. רבים מהם הם מתרגלי פאלון גונג שהם אנשים חפים מפשע. רק בגלל שאמונתם שונה מזו של המשטר הקומוניסטי, הם סובלים פעמים רבות מעונשים רבים יותר מאחרים”, נכתב בפתק.

הפועלים נאלצים לעבוד 15 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, אחרת הם יהיו צפויים לעינויים ולמכות, והם מקבלים על עבודתם רק 10 יואן (כשישה ש”ח) בחודש, צוין במכתב.

ג’ולי קית’ צילמה את המכתב ופרסמה אותו בעמוד הפייסבוק שלה. חבריה היו בהלם. היא פנתה לאמנסטי הבין-לאומי ולעיתון המקומי The Oregonian שפרסם את הסיפור ב-23 בדצמבר. כעת הוא התפרסם ברחבי העולם.
בראיון לרשת הטלוויזיה העצמאית NTDTV סיפרה קית’: “חיפשתי בגוגל את מחנה העבודה הזה ופשוט הזדעזעתי מהסיפורים שמגיעים ממנו”.
דיווחי ניצולים מאותו מחנה ריכוז – מחנה העבודה מא-סאן-ג’יה – מתארים התעללויות ותנאים קשים במיוחד. כפי שמצוין במכתב, הסוהרים במחנה מתייחסים למתרגלי הפאלון גונג באופן אכזרי במיוחד כשהם מיישמים עליהם צורות קיצוניות של עינויים ושל ענישה פיזית.

ליל כל קדושים

ערכת קישוט ל”ליל כל קדושים” עשויה מ-17 חלקים, דומה לזו שבה התגלה הפתק – צילום: Ebay.com

ג’או סוּ-הואן, כיום פעילת זכויות אדם בניו יורק, היא מתרגלת פאלון גונג שהייתה בעבר עצורה במא-סאן-ג’יה. בראיון קודם לאפוק טיימס היא תיארה כיצד סוהרים תקפו את ירכיה בציפורניהם במשך שלושה ימים. לאחר מכן, סוהר בעט ודרך על רגליה המוגלתיות ומנע ממנה שינה.

מאוחר יותר קשרו אותה והכו אותה בחלק האחורי של ראשה. בשלב מסוים הסוהרים תקפו אותה עם אלות חשמליות במשך חמישה ימים וכתוצאה מכך היא דיממה עד שלא ניתן היה לזהות אותה. כל זה נעשה בניסיון לאלץ אותה לוותר על אמונתה בפאלון גונג, אבל היא מעולם לא נכנעה. כיום היא מתגוררת בארצות הברית.

ידוע גם על מקרים נוספים של מתרגלי פאלון גונג שעונו במא-סאן-ג’יה. מתרגלי הפאלון גונג עשויים להיות קבוצת העצירים הגדולה ביותר במחנה.

פּאן צ’י למשל, היא מתרגלת פאלון גונג נוספת המתגוררת כיום בניו יורק. היא מכירה את התנאים עליהם נכתב בפתק שמצאה ג’ולי קית’. “אני מכירה את ההרגשה הזאת כי עשיתי את אותה עבודה במא-סאן-ג’יה. גם אני עשיתי את כל הקישוטים והעיטורים האלה, וזה כואב מאוד. שעות העבודה ממושכות”, סיפרה.

שעוניהם הוחרמו, כך שהיא לא יכלה לדעת מה השעה, אבל בראיון ל- NTDTV היא חישבה ומצאה כי העבודה החלה בשעות הבוקר המוקדמות והסתיימה ב-9 או ב-10 בלילה. “אם יש צורך בשעות נוספות עובדים גם במהלך הלילה. כמעט ואין מנוחה, ולמחרת צריך שוב לעבוד. לא ידעתי שאפשר לאלץ אנשים לעבוד ככה, רבים איבדו את שפיותם. אלה שלא הצליחו להשלים את המכסות ננעלו בחדר קטן”.

לדברי לוי בראודה, מנהל מרכז המידע של הפאלון דאפא, מא-סאן-ג’יה הוא מחנה אכזרי במיוחד בעינויים שבו ובתנאים הקיצוניים שלו.
“שלא כמו רוב מחנות העבודה שבהם הסוהרים מעודדים אסירים לענות אסירים אחרים, אנשים שהשתחררו ממא-סאן-ג’יה מספרים ששם הסוהרים עצמם מבצעים את העינויים והם עושים זאת באופן שיטתי”, הסביר בראודה באמצעות דוא”ל.

רשויות המכס פותחות בחקירה

המקרה משך בין היתר גם את תשומת הלב של מחלקת החקירה של רשות ההגירה והמכס בארה”ב העוסקת בחקירות פליליות של הפרות חוקי המכס האמריקניים.
“אלו נסיבות יוצאות דופן”, אמר בריאיון טלפוני אנדרו מונוז הממונה על יחסי הציבור ברשות ההגירה והמכס בסיאטל. “בדרך כלל אנחנו לא מאשרים או מכחישים קיומה של חקירה, אבל בגלל שהמידע הגיע אלינו מדיווחי החדשות בתקשורת, ‘החתול כבר יצא מהשק’ אז אנחנו יכולים לאשר שהתחלנו בבירורים ראשוניים”.

רשות ההגירה והמכס לא יכולה למסור תגובה נוספת על המקרה “עד שתינקט פעולת אכיפה כלשהי”, אמר מונוז.
קשה לקבוע אם אפשר לנקוט בפעולות כאלו במקרה הזה. בדרך כלל רשות ההגירה והמכס מסתמכת על רשויות אכיפת החוק המקומיות כדי שאלו יסייעו בחקירה במטרה למנוע את כניסתם לארצות הברית של מוצרים שיוצרו בעבודות כפייה.

אבל מחנה העבודה מא-סאן-ג’יה הוא כלי של מנגנון הביטחון של המשטר הקומוניסטי הסיני, ובמקרה זה רשויות אכיפת החוק המקומיות מעורבות בעצמן בפעולות הנחקרות על ידי רשות ההגירה והמכס. לרשות האמריקנית אין סמכות שיפוט על מערכת מחנות העבודה בכפייה של המשטר הסיני.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
עלייתו של הצ׳יגונג ששינה את סין

דינה גורדון

שלוש שנים לאחר סיום מהפכת התרבות בסין, החלה להתפתח מהפכה נוספת שאיש לא צפה. ב-11 במארס 1979 פורסם ביומון הסיני "סיצ'ואן דיילי" מאמר...

מבט מבפנים על השתלטות סין על הוליווד

יאן יקיאלק

הוליווד היא מפעל החלומות של אמריקה ושל העולם כולו. היא מעצבת את הדמיון שלנו, יוצרת קרקע משותפת לדיון על העבר...

כיצד האקדמיה מטעה את הציבור בנוגע לסין

ג'ניפר זנג, יערה ארגוב

פרופ' רוברט ביקרס (Robert Bickers), מומחה להיסטוריה של סין המודרנית באוניברסיטת בריסטול שבבריטניה, נזכר בימי התום...

רופאים סינים בכירים מודים בקצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג

ג'ניפר זנג

סבב חדש של שיחות טלפון מצמררות מגלה שקצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג...

21 מיליון חשבונות טלפון סלולרי נסגרו בסין – האם יש לזה קשר למניין המתים מנגיף המק”ס?

ניקול האו

ב-19 במארס דיווחו הרשויות בסין כי...

“הדרך היחידה להשיג הסכם סחר שניתן לאכוף מול סין היא לדחוק את המשטר הזה החוצה. המשטר הזה הוא האויב”

יאן יקיאלק

"מה היה...

התוכנית של המפלגה הקומוניסטית: סדר עולמי חדש בתקשורת

איל לוינטר

בעוד התקשורת בארץ עסוקה בעניין הרכבת הממשלה החדשה והתקשורת הבין-לאומית מכרכרת סביב...

מאות אלפי ישראלים משתמשים ב”זום” – שמעבירה נתונים לסין

בו-וון שיאו

אפליקציית שיחות הווידיאו "זום" (Zoom), שזכתה לפופולריות רבה בעקבות המגפה,...

שתפו: