הרשמה לניוזלטר

בימים אלה מתקיים הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שבו משתתפים מעל 2,000 נציגי המפלגה בדרגות…

צוות מגזין אפוק | 11 בנובמבר 2012 | גיאו-פוליטיקה | 3 דק׳

סין: נפתח הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית – הו ג'ינטאו היו"ר היוצא מבטיח רפורמה

בימים אלה מתקיים הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שבו משתתפים מעל 2,000 נציגי המפלגה בדרגות השונות. הקונגרס, שנערך אחת לחמש שנים, נפתח ב-8 בנובמבר ב”היכל הגדול של העם” בבייג’ינג ויסתיים ב-14 בנובמבר. במהלך הקונגרס ישתנה שלד ההנהגה הקומוניסטית לעשור הקרוב.

בפתיחת הקונגרס אמר יו”ר המפלגה היוצא, הו גי’נטאו שהשחיתות מאיימת על המשך שלטון המפלגה במדינה. הו הבטיח בנאום הפתיחה שייערכו רפורמות. לדבריו, אם סוגית מיגור השחיתות לא תטופל בהצלחה, “יתכן והיא תגרום להתמוטטות המפלגה והמדינה. עלינו להמשיך לעשות מאמצים נחרצים אך זהירים להנהגת רפורמה במבנה הפוליטי וליישום הדמוקרטיה בהיקף נרחב יותר ובאופן מעמיק יותר”. יחד עם זאת, ביום רביעי (7.11) הבהיר דובר המפלגה הקומוניסטית צאי מינג-ג’או שלא מדובר על צעדים לקראת דמוקרטיה מלאה וששלטון המפלגה האחת לא ייפגע.

אחד הדברים המטרידים את הנהגת המפלגה בתקופה האחרונה הוא המשך ההאטה בצמיחה הכלכלית גם ברבעון יולי-ספטמבר, כשלראשונה מאז שהחל המשבר הכלכלי העולמי, לא הצליחה סין לעמוד ביעדי הצמיחה שלה.

הקונגרס: טקס שתוצאותיו נקבעו מראש

במהלך הקונגרס יעביר נשיא סין, הו ג’ינטאו, את השלטון לסגן הנשיא הנוכחי, שי ג’ין-פינג. במהלך הקונגרס גם יוצגו יעדי המשטר לחמש השנים הבאות.

בקונגרס משתתפים 2,268 חברים המייצגים דרגים שונים בשלטון ובכללם נציגי הרמות המחוזיות, נציגי האזורים האוטונומיים, נציגי כוחות הביטחון ונציגי צבא העם. אלו “יבחרו” את 371 חברי הוועדה המרכזית של המפלגה, שהיא בתורה תבחר את 22 חברי הפוליטבירו. מבין חברי הפוליטבירו ייבחרו שבעת חברי הוועדה המתמדת המנהיגה למעשה את סין.

צ’ן קווי-דה, עורך אתר האינטרנט בשפה הסינית China In Perspective שבסיסו בארה”ב אומר: “זה רק טקס הנערך אחת לחמש שנים. הכל מוגדר מראש. אין לו שום משמעות או חשיבות אמיתית. יחד עם זאת, למפלגה הקומוניסטית חשוב ביותר להעניק לשלטונה מראית עין של לגיטימיות, ולכן מתייחסים לקונגרס ברצינות כזו.”

צ’נג שיאו-נונג, כלכלן המתגורר כיום בארצות הברית, לשעבר עוזרו של ג’או זי-יאנג, מנהיג המפלגה שהודח לאחר הטבח בכיכר טיאננמן בשנת 1989, התייחס גם הוא לקונגרס: “זה נקרא ‘ריכוזיות דמוקרטית’, כל חברי המפלגה פועלים בהתאם להנחיות מרכז המפלגה. אתה תצביע עבור הנציג שההנהגה הראשית רוצה שתצביע עבורו. אם אתה אומר ‘לא’, או רושם בהצבעה את השם הלא הנכון, זו בעיה. מישהו כבר יזהיר אותך שאם אתה רוצה לשרוד מוטב שתעשה את הדבר הנכון. אין לך ברירה. אתה רק חותמת גומי”.

קונגרס בצל שערוריות

כזכור, נפתח הקונגרס לאחר טלטלה שפקדה את המשטר בסין ואת המפלגה הקומוניסטית עם עריקתו של וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד משטרת העיר צ’ונג צ’ינג, לקונסוליה האמריקנית בפברואר השנה, עריקה שהציתה מאבק חריף בין שני מחנות במפלגה. מצד אחד המחנה בראשות ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין, ובני בריתו, בו שי-לאי שהיה יו”ר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג וגורש לאחרונה מהמפלגה, וג’ואו יונג-קאנג, ראש מנגנון ביטחון הציבור בסין. מולו, הפלג בראשות ההנהגה המכהנת – יו”ר המפלגה היוצא הו ג’ינטאו, ראש הממשלה היוצא וון ג’יאה-באו והמיועד לתפקיד מזכ”ל המפלגה ונשיא סין, שי ג’ין-פינג.

גם לכך התייחס הו ג’ינטאו בנאום הפתיחה שלו באומרו: “אסור לנו לתת למילים לפעול במקומו של החוק, או לעוצמה האישית להחליף את החוק. לא ניתן לאף אחד להתעלם מהחוק כדי להשיג רווחים אישיים”.

לגבי הטלטלה שקדמה לקונגרס מציין צ’נג שיאו-נונג: “זו הפעם הראשונה מאז שהמפלגה תפסה את השלטון ב-1949 שחל בה מאבק כוחות אמיתי, כששתי קבוצות ההנהגה נאבקות זו בזו במשך שנה או יותר”.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
התוכנית של המפלגה הקומוניסטית: סדר עולמי חדש בתקשורת

איל לוינטר

בעוד התקשורת בארץ עסוקה בעניין הרכבת הממשלה החדשה והתקשורת הבין-לאומית מכרכרת סביב...

תחקיר: מאחורי הקלעים של הארגון האנרכיסטי שמאיים לפרק את הסדר החברתי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, יאן יקיאלק

"יש לכם הזדמנות 'לנגוס בי' לפני שהבוזזים יספיקו לקבור אותי עמוק באדמה",...

מבט מבפנים על השתלטות סין על הוליווד

יאן יקיאלק

הוליווד היא מפעל החלומות של אמריקה ושל העולם כולו. היא מעצבת את הדמיון שלנו, יוצרת קרקע משותפת לדיון על העבר...

“אוקראינה היא הצגה צדדית, האירוע המרכזי הוא המלחמה הכלכלית במשטר האיראני ובמפלגה הקומוניסטית הסינית”

סימון גאו

השורשים המפתיעים של הקומוניזם

כריס צ'אפל, צוות אפוק

פרק א' - איך הכול התחיל כבר 11 שנה שהעיתונאי ג'ושוע פיליפ חוקר את מקורות הקומוניזם וההשפעות שלו במערב, ובכל פעם הוא מגיע לגילויים...

“הדרך היחידה להשיג הסכם סחר שניתן לאכוף מול סין היא לדחוק את המשטר הזה החוצה. המשטר הזה הוא האויב”

יאן יקיאלק

"מה היה...

כיצד האקדמיה מטעה את הציבור בנוגע לסין

ג'ניפר זנג, יערה ארגוב

פרופ' רוברט ביקרס (Robert Bickers), מומחה להיסטוריה של סין המודרנית באוניברסיטת בריסטול שבבריטניה, נזכר בימי התום...

בתוך מחנות העינויים הסיניים

איזבל ואן ברוגן

בצפון-מערב סין, באזור המכונה “שין-ג’יאנג”, אויגורים עוברים עינויים, אונס ורצח במחנות סודיים לחינוך מחדש, סיפרו בראיון לאפוק...

שתפו: