הרשמה לניוזלטר

גולשי אינטרנט סינים התרגשו מנאום הניצחון של אובמה, שחידד עבורם את השוני בין המשטר האמריקני לזה הסיני, ועורר בהם תקווה לעזרה מהמערב בדרכה של סין לחירות ולדמוקרטיה

צוות מגזין אפוק | 11 בנובמבר 2012 | גיאו-פוליטיקה | 2 דק׳

דעה: נאום הניצחון של אובמה נגע בלב הסיני

לא רק האמריקנים התמקדו במרוץ לבית הלבן. באתר הסיני Sina Weibo דמוי טוויטר, הבחירות בארה”ב זכו למקום הראשון בגרף הפופולריות של האתר.

אחד הפרסומים זכה לתשומת לב מיוחדת בקרב הגולשים הסינים. הוצגה בו מובאה מנאום הניצחון של הנשיא אובמה שרגשה מאוד את הגולשים הסינים וכבשה את לבם:

“אל לנו לשכוח שבעוד אנחנו מדברים, אנשים במדינות מרוחקות מסכנים את חייהם ממש ברגע זה למען הזכות לדון בנושאים חשובים וכדי שיזכו להזדמנות להצביע בקלפי כפי שעשינו כאן היום” (מתוך נאום הניצחון של ברק אובמה).

להלן מקצת מהתגובות הנרגשות של גולשים סינים שאינם מזדהים בשמם המלא:

“לאובמה אכפת מאוד מאיתנו” (העצלנית המקסימה).

“הוא יכול לחשוב עלי, אני כל כך מתרגשת! אבל אני לא יכולה להצביע. אם יכולתי, הייתי מצביעה עבורו” (אלן טאם והקן לי ווינסון).

“בכיתי” (הטבח מבייג’ינג).

“ברכות לנשיא אובמה, אני שמח שהוא יכול להמשיך לקדנציה נוספת” (ליאנג הפורח).

מסוכן להביע את דעתך

בעוד האמריקנים נהנים מהחופש לבחור את הנשיא שלהם, לסינים כבר הודיעו שסגן הנשיא הנוכחי, שי ג’ין-פינג יהיה הנשיא הבא שלהם. אין להם הזדמנות להצביע, אין להם אפשרות לקבוע את עתיד מולדתם ולמעשה, אין להם שום קול. כשהם מביעים את דעתם נגד הרשויות, אין מי שיגן עליהם מעונש.

בשעה שהם מביעים את הערכתם למילותיו של אובמה, הסינים גם מבטאים את תשוקתם לחופש להצביע. אך בשל שלטונה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, מחשבות עצמאיות – כדוגמת מי אתה רוצה שינהיג את המדינה – לא רק נוגדות את הכללים, אלא גם עלולות להיות מסוכנות.

גולש המכונה “החזיקו מעמד” הסביר בתגובתו: “אם אתה מתנגד לתהליך שמתנהל בקונגרס המפלגה הקומוניסטית, אתה שם את עצמך במצב של סכנת חיים”.

משחר ההיסטוריה ועד לימינו אנו, אנשים סיכנו את חייהם למען החירות. כך היה במחאה בכיכר טיאננמן בשנת 1989, כשסטודטים רבים איבדו את חייהם בשעה שביקשו דמוקרטיה לארצם. כך גם במקרה של עשרות אלפי מתרגלי הפאלון גונג שאיבדו את חייהם בניסיונם לשמור על חופש האמונה, או במקרה של המוני הטיבטים שמתו למען חופש הדת וגם במקרה של מיליוני הסינים העותרים למען זכויות אדם בסיסיות.

האחריות של “השוטר הבין-לאומי”

יש לקוות שהנשיא אובמה לא רק מדבר על הנושא ומעורר באנשי העולם תקווה, אלא שהוא גם ינקוט בצעדים ממשיים כדי להביא לשינוי שיוכל באמת לעזור לאנשים במדינות מרוחקות להשיג את החופש שלהם.

עם הכוח גדלה גם האחריות ובתור המדינה המשמשת לעתים כ”שוטר של העולם”, ארה”ב אינה אחראית רק לאזרחיה, אלא גם לאנשי העולם כולו, במיוחד אלו שסובלים. כפי שציין הגולש הסיני המכונה “מצב 2: “אני מאמין שכל עוד מתקיימים בעולם משטרים טוטליטריים, וכל עוד אנשים חיים ומתים בסוג כזה של חברה טוטוליטרית, האמריקנים לא יכולים ליהנות באופן מלא מהחירות, מהדמוקרטיה, מהשלום ומחיי הכבוד”.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
חידת אובמה

איל לוינטר

אין ספק שברק אובמה הוא אדם מרתק וכריזמטי שהשפעתו על העולם המערבי מורגשת עד היום. הוא היה הנשיא השחור הראשון שנבחר בארה"ב, הוא נתפש כנואם מחונן...

מבט מבפנים על השתלטות סין על הוליווד

יאן יקיאלק

הוליווד היא מפעל החלומות של אמריקה ושל העולם כולו. היא מעצבת את הדמיון שלנו, יוצרת קרקע משותפת לדיון על העבר...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

הנסיך האדום וגל החקירות בצמרת הסעודית

ג'ושוע פיליפ

בנובמבר 2017 נפתח גל מעצרים חסר תקדים בהיסטוריה המודרנית של סעודיה: 11 נסיכים, ארבעה שרים ועשרות שרים לשעבר...

התוכנית של המפלגה הקומוניסטית: סדר עולמי חדש בתקשורת

איל לוינטר

בעוד התקשורת בארץ עסוקה בעניין הרכבת הממשלה החדשה והתקשורת הבין-לאומית מכרכרת סביב...

“דרך המשי” האמריקנית

איל לוינטר

כשהמפלגה הקומוניסטית הסינית החלה לשלוח ב-2008 את זרועותיה לרחבי העולם – לסלול קווי רכבת מסין לאירופה, לרכוש נמלים ימיים באסיה...

הלוגיקה של מדיניות החוץ האמריקנית

צוות אפוק

התרשים שלפניכם מבוסס על מודל שפיתחו שני פרופסורים למדע המדינה, דיוויד סילבן (לשעבר אוניברסיטת מינסוטה)...

המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – יולי 2020

איל לוינטר

לאט ובשקט ארה"ב ממשיכה לצאת מהמזרח התיכון. האם ישראל תתפוס את מקומה? 1כבר יותר מעשור שארה"ב מנסה לצאת מהמזרח...

שתפו: