הרשמה לניוזלטר

בעוד יומיים יפתח בבייג’ינג הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, בו ייקבעו סופית מנהיגיה של סין לעשור הקרוב. העימות בין הפלגים השונים עדיין לא הוכרע

צוות מגזין אפוק | 6 בנובמבר 2012 | גיאו-פוליטיקה | 3 דק׳

סין: גובר המרוץ לתפקידים בכירים במפלגה

העימות המכריע בין הפלגים היריבים במפלגה הקומוניסטית הסינית מתעצם ככל שמתקרב מועד פתיחת הקונגרס ה-18 של המפלגה, שבמהלכו תושבע ההנהגה החדשה של המפלגה ושל סין לעשור הבא. דווח שנאמניו של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המפלגה, נלחמים מלחמה נואשת נגד ההנהגה המכהנת ונגד תכניתה לאפשר מידת מה של דמוקרטיה בתוך המפלגה, וזאת כדי למנוע את סילוקם מהזירה.

לאפוק טיימס נודע כי זנג צ’ינג-הונג, לשעבר סגן יו”ר המפלגה ובן ברית ותיק של ג’יאנג דזה-מין, שלח הוראה ל”נסיכי” המפלגה, בני הדור השני של מנהיגי המפלגה הבכירים, בקריאה לאחדות מתוך כוונה להשפיע על חילופי ההנהגה בקונגרס הקרוב.

“בחירות תחרותיות”

אפוק טיימס דיווח בעבר כי שי ג’ין-פינג, ראש המפלגה המיועד תומך בתהליך בחירות תחרותי יותר לפוליטבירו, הגוף המפקח על המפלגה הקומוניסטית, כמו גם לוועדה המתמדת שלו. על פי סוכנות הידיעות המרכזית של טייוואן, אם תמומש ההצעה היא תסייע לחברי ליגת הנוער במפלגה – בסיס הכוח של מנהיג המפלגה הנוכחי הו ג’ין-טאו – להשיג רוב מוחלט בוועדה המרכזית של המפלגה.

אם יקרה הדבר, יהיה זה סופו של הפלג של ג’יאנג דזה-מין, שיאבד את השליטה על העמדות המובילות במפלגה.

במאמר שפורסם באתר האינטרנט של רדיו Deutsche Welle הגרמני, נכתב כי במשך שבוע החג הלאומי שחל בתחילת אוקטובר, מרכז המפלגה ערך פגישות והזמין להצבעה ניסיונית מספר חברים בוועדה המרכזית של המפלגה, חברים בוועדה המרכזית לפיקוח על המשמעת וכן פקידים בכירים ברמה המחוזית וברמה המיניסטריאלית.

נמסר כי תוצאות הניסוי היו משביעות רצון בעיני המנהיג הנוכחי הו ג’ין-טאו, בעיני ראש הממשלה וון ג’יא-באו ובעיני המנהיג המיועד שי ג’ין-פינג. הניסוי מאפשר להם כעת להרחיב את תהליך הבחירות התחרותיות בקונגרס ה-18.

הפלג של ג’יאנג מגיב

מקור דיווח לאפוק טיימס שזנג צ’ינג-הונג יצא נגד התכנית, וזאת כדי שיוכל להשפיע על בחירת המועמדים, הן בחוגים הפוליטיים והן בחוגים הצבאיים.

זנג, שגם הוא “נסיך”, העביר בעל פה הנחייה ​​לכל נציגי הקונגרס ה-18 המשתייכים למה שמכונה “הדור השני של האדומים”, ודחק בהם לעורר מחלוקות בין הו ג’ין-טאו, וון ג’יא-באו ושי ג’ין-פינג, ולהיאבק כדי להשיג מושבים רבים יותר בתפקידים המובילים במפלגה.

לדברי המקור, מאז פרצה בחודש מארס השערורייה הקשורה לבו שי-לאי, לשעבר ראש המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג – ראש מנגנון ביטחון הציבור ג’ואו יונג-קאנג וזנג צ’ינג-הונג מסתייעים בסוכנים חשאיים כדי לאסוף מידע שעלול להזיק למנהיגים הבכירים ובכללם הו ג’ין-טאו, וון ג’יאה-באו ושי ג’ין-פינג.

המקור גם אמר כי “נסיכים”, ביניהם הגנרל ליו יואן, בנו של ליו שאו-צ’י לשעבר יו”ר המפלגה הקומוניסטית הסינית וואנג ג’יון, לשעבר יו”ר קרן הנאמנות והשקעות הבין-לאומית של סין ובנו של וואנג ג’ן, לשעבר סגן יו”ר המפלגה, כבר הוזמנו מספר פעמים לפגישות חשאיות. מטרת הפגישות הייתה לדון כיצד לנהוג במידע שלילי שהושג על מנהיגים בכירים וכיצד לחשוף את החומר לתקשורת. לדברי המקור, לפגישות גם הוזמנו מספר כתבים של התקשורת הזרה בסין.

המקור גם הביע את דעתו שבו שי-לאי עומד בפני עונש חמור וגם לג’ואו יונג-קאנג ממתין עתיד קודר, ולכן זנג צ’ינג-הונג מעלה לעתים קרובות את האפשרות של נקיטה בצעדים נואשים.

כיוון שחברי סיעת ליגת הנוער של הו ג’ין-טאו צפויים לזכות במרבית המושבים בוועדה המרכזית של המפלגה, אם אכן תיושם תכנית הבחירות התחרותיות בקונגרס הקרוב, צפוי שידה של סיעת ליגת הנוער תהייה על העליונה וכך היא תצליח להשיג שליטה גם בוועדה המתמדת של הפוליטבירו.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מבט מבפנים על השתלטות סין על הוליווד

יאן יקיאלק

הוליווד היא מפעל החלומות של אמריקה ושל העולם כולו. היא מעצבת את הדמיון שלנו, יוצרת קרקע משותפת לדיון על העבר...

דברי הנשיא טראמפ על נקיטת פעולות נגד סין

צוות אפוק

הנשיא: תודה רבה. אחר הצהריים טובים. תודה. אני כאן היום כדי לדבר על מערכת היחסים שלנו עם סין ועל כמה צעדים...

התוכנית של המפלגה הקומוניסטית: סדר עולמי חדש בתקשורת

איל לוינטר

בעוד התקשורת בארץ עסוקה בעניין הרכבת הממשלה החדשה והתקשורת הבין-לאומית מכרכרת סביב...

“הדרך היחידה להשיג הסכם סחר שניתן לאכוף מול סין היא לדחוק את המשטר הזה החוצה. המשטר הזה הוא האויב”

יאן יקיאלק

"מה היה...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

מי מושך בחוטים של מייקל בלומברג?

כריס צ'אפל

תארו לעצמכם שביום בהיר אחד מתגלה שהמועמד לראשות ממשלת ישראל מנהל קשרים עסקיים עם מדינה זרה, עוינת לישראל,...

השלב הבא במלחמת הסחר

איל לוינטר

עד היום מלחמת הסחר הורכבה מכמה קרבות שונים שהתנהלו בו זמנית: 1. קרב על פאנלים סולריים ומכונות כביסה התחלה: אוקטובר 2017,...

המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – אוגוסט 2020

איל לוינטר

מה צפוי לקרות בהונג קונג מאת איל לוינטר 1. א. ב-30 ביוני אישר קונגרס העם הלאומי בבייג'ינג חקיקה, ומנהיג סין שי...

שתפו: